DKF KINOCHŁON zaprasza w poniedziałek 3 kwietnia 2023 o godz. 18:30 do augustowskiego kina „Iskra” na pokaz filmu „Holy Spider”, czyli jednego z najmocniejszych tytułów zaprezentowanych w ubiegłym roku w Cannes oraz na Nowych Horyzontach! Przygotujcie się na świetny (nie do końca) irański thriller oparty na prawdziwych wydarzeniach!

Na ekranie poznamy zobaczymy historię dziennikarki tropiącej seryjnego zabójcę pracownic seksualnych w świętym irańskim mieście Meszhed (zbrodnie w Meszhedzie wydarzyły się naprawdę – zginęło szesnaście kobiet). Bohaterka ma przeciw sobie nie tylko mordercę, ale i cały Iran, bo religijni przywódcy, policja i media nie kryją cichego podziwu dla fanatyka, który uzdrawia ulice z zepsucia i grzechu. Przyjrzymy się światu – i to niewyłącznie filmowemu – w którym życie kobiet nie ma żadnej wartości…

Choć akcja filmu rozgrywa się w Iranie, ten mroczny thriller świadomie nawiązuje do wybitnych amerykańskich klasyków gatunku, takich jak „Taksówkarz” Scorsesego i „Zodiak” Finchera. Posępny i gęsty jak parna, miejska noc film Abbasiego miał swoją premierę w konkursie festiwalu w Cannes, skąd z nagrodą dla najlepszej aktorki wyjechała Zar Amir Ebrahimi. Krytycy są zgodni – to wstrząsający i mistrzowski film. Tutaj nie będziemy dociekać, kto jest mordercą, przyjrzymy się natomiast motywacjom tytułowego pająka.

Miłośnicy thrillerów na pewno docenią „Holy Spidera”. To bardzo dobre kino gatunkowe, mające przekaz, który jest zbyt ważny i wstrząsający, żeby go zignorować. Wydobyć go pomoże nam gość pokazu, wielki miłośnik Iranu i jego mieszkańców, perskiej kultury i jej popularyzator w Polsce, Artur Zaborski – krytyk filmowy, były redaktor naczelny portalu Stopklatka.pl. Teraz jego teksty można przeczytać w „Kinie”, „Aktivist”, „Dzienniku. Gazecie Prawnej” i portalach Interia.pl i ARTPapier. Założyciel krakowskiego DKF-u Magazyn Kultury, w którym był dyrektorem programowym przez dwa lata. Wykładowca w akademiach filmowych dla dzieci i młodzieży.

Zapraszamy zatem w pierwszy poniedziałek kwietnia do kina – tego seansu nie możecie przegapić!

DKF KINOCHŁON

– – –

Cennik:

Bilet na pojedynczy pokaz: 18 zł

Bilet ulgowy: 12 zł

Karnet na cztery pokazy: 60 zł (ważny przez pół roku)

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.