Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS, zawierające w załączniku plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Dlatego nie należy klikać w podejrzane linki ani tym bardziej pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Oszuści, podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie podjęli aktywność

w internecie, wysyłając podejrzane maile. ZUS apeluje do swoich klientów o zachowanie szczególnej ostrożności.

Wiadomości, jakie otrzymują nasi klienci o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, które zawierają załącznik, a w nim plik logowania, nie są wysyłane przez ZUS. Pamiętajmy, że Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania. Nie prosi także o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Gdy otrzymany mail budzi naszą wątpliwość, dokładnie przeczytajmy jego treść i zweryfikujmy wszelkie zawarte w nim informacje.  Fałszywa wiadomość wygląda wiarygodnie. Do złudzenia przypomina korespondencję z Zakładu – może wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE. Podane w niej liczby są jednak przypadkowe. – Dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania przesyłki elektronicznej o podejrzanej treści, zwłaszcza, gdy zawiera ona   informacje o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował żadnych działań – przestrzega rzeczniczka.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów będzie miał wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, prosimy o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Takie praktyki wyłudzenia danych oszuści stosowali już wcześniej, podszywając się pod NFZ. Na ten problem zwraca uwagę również serwis Niebezpiecznik.pl, który na swoim koncie na Twitterze umieścił wpis „Uważajcie na e-maile o błędnym logowaniu do PUE / ZUS. W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll.

ZUS województwa podlaskiego