Odwilż w całym kraju, zimowa aura utrzyma się tylko wysoko w górach. Słońca nie zobaczymy do soboty, musimy przygotować się na deszcz. Lekko ochłodzi się w drugiej połowie tygodnia. Noce już tylko z niewielkim mrozem – poinformowało w poniedziałek IMGW.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

W poniedziałek zachmurzenie duże, większe przejaśnienia miejscami na południu. W zachodniej połowie kraju opady deszczu, na pozostałym obszarze śniegu i deszczu ze śniegiem, stopniowo przechodzące w opady deszczu. Na wschodzie, południu i południowym wschodzie opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 5-7 cm.

Temperatura maksymalna od 0 st. C na wschodzie i w dolinach karpackich do 3 st. C w centrum i 8 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków południowych. W obszarach podgórskich Karpat porywy wiatru do 70 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 60 km/h, a w samych górach do 110 km/h. W Karpatach zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek znów opady deszczu, na wschodzie i Pogórzu Karpackim także deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu; w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Lokalnie na wschodzie, Pomorzu i w rejonie Karpat opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od –1 st. C w rejonach podgórskich Karpat do 2 st. C w centrum i 5 st. C na zachodzie.

We wtorek nadal dużo chmur. Okresami opady deszczu, na wschodzie i Pogórzu Karpackim także deszczu ze śniegiem, w górach opady śniegu. Rano na Suwalszczyźnie i Podlasiu możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od 0 st. C na południowym wschodzie i w dolinach karpackich do 4 st. C w centrum i 6 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków zachodnich. W Karpatach porywy do 60 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę przeważnie pochmurno, miejscami opady deszczu, na północnym wschodzie także deszczu ze śniegiem. Ciepło, od 1 st. C na wschodzie do 6 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i wschodnich.

W czwartek nieco chłodniej. Zachmurzenie na ogół duże. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Temperatura maksymalna od 0 st. C do 4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych.

W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami na wschodzie, w centrum i na południu kraju przelotne opady śniegu. W nocy lekki mróz, w dzień od –1 st. C do 3 st. C, nad morzem około 4 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

Sobota i niedziela z większą ilością słońca. Na południu kraju miejscami opady śniegu. Temperatura od około –1 st. C w dolinach karpackich do około 5 st. C na zachodzie kraju i nad morzem.(PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ maak/