Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegł we wtorek przed intensywnymi opadami deszczu, których wysokość może w niektórych miejscach wynieść 60 mm.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami wydano dla województwa świętokrzyskiego oraz części województw podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.

IMGW prognozuje tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 do 45 mm, lokalnie do 50 mm.

Alerty drugiego stopnia wydano natomiast dla południowych części województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, tam prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym o wysokości od 45 do 60 mm. W środę w niektórych miejscach możliwe są burze.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk