Kolejny sukces odniosła nasza znakomita artystka – Justyna Bożewicz z klasy III c. 26 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej zdobyła tytuł finalistki ogólnopolskiego konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Przedsięwzięcie objęte zostało honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Honorowymi gośćmi wydarzenia były więźniarki obozów koncentracyjnych – Krystyna Paradysz i Irena Cyrankiewicz. Przypomnijmy, że podczas gali finałowej Justyna reprezentowała całe województwo podlaskie jako zwyciężczyni półfinałowych zmagań, które odbyły się w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Nasza młoda artystka urzekła jurorów oraz publiczność niezwykle przejmującym, aktorskim przedstawieniem fragmentów książki Wandy Półtawskiej „I boję się snów” oraz wiersza Urszuli Wińskiej „Pacierz obozowy”.

Warto dodać, że galę finałową uświetniły doskonałe występy młodych aktorów – uczniów Amatorskiego Teatru „Pierro” z Morcinka przy II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej, których opiekunem jest pani Anna Morajko-Fornal. Etiudy w wykonaniu aktorów łączyły w sobie elementy tańca i pantomimy, światła i muzyki. Dzięki krótkim scenom obrazującym historie więźniarek KL Ravensbrück prezentowane przez recytatorów teksty poezji i prozy nabrały jeszcze głębszego wyrazu, a zgromadzona na widowni publiczność mogła jeszcze bardziej wniknąć w płynące ze sceny słowa. Efekt końcowy był naprawdę niesamowity – na wielu twarzach dało się zauważyć autentyczne wzruszenie.

Justyna oraz jej opiekun artystyczny – wicedyrektor szkoły, pan Tomasz Choroszewski, tak samo jak wszyscy uczestnicy konkursu, dzięki uprzejmości Oddziału IPN w Katowicach (ogromne słowa uznania należą się koordynatorce konkursu – pani Ewelinie Małachowskiej), mieli okazję uczestniczyć także w szeregu imprez towarzyszących artystycznym zmaganiom.

Wzięli udział w spotkaniu z panią Marią Lorens, pomysłodawczynią konkursu oraz córką więźniarki KL Ravensbrück – Katarzyny Matei. Była to okazja, by wejść w tematykę konkursu, posłuchać o historii tego wyjątkowego obozu koncentracyjnego i dowiedzieć się czegoś więcej o autorkach prozy i poezji lagrowej.

25 kwietnia uczestniczyli w niezwykłym koncercie Pamięci Ofiar Obozu w Ravensbrück pt. „Siła miłości” w studiu koncertowym Polskiego Radia Katowice. Koncert został wyreżyserowany przez pana Andrzeja Roga (Stowarzyszenie PRAWY BRZEG), a całość projektu swoim honorowym patronatem objęła Dama Orderu Orła Białego prof. Wanda Półtawska, była więźniarka KL Ravensbrück.

W ramach pokonkursowego odpoczynku z kolei wszyscy uczestnicy mogli zjechać głęboko pod ziemię i zwiedzić kopalnię „Guido” w Zabrzu. Wrażenia były niesamowite! Cały wyjazd na Śląsk okazał się zresztą fantastycznym przeżyciem – był możliwością poznania niezwykłych ludzi, których łączą wspólne pasje – literatura, historia, kultura. Atmosfera wielkiego artystycznego święta udzieliła się wszystkim, co ważne jednak szła w parze z ogromną życzliwością i sympatią uczestników, opiekunów oraz organizatorów. Wszyscy tak naprawdę byli zwycięzcami, bo ocalone zostało coś najwartościowszego – pamięć o osobach i wydarzeniach, które nie mogą ulec zapomnieniu.

Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech w dniach 19 – 22 maja.

Justynko, gratulujemy Tobie serdecznie kolejnego sukcesu! Jesteśmy pod wrażeniem Twojego talentu oraz umiejętności artystycznych. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszego Liceum podczas tego niezwykłego wydarzenia. Życzymy kolejnych laurów i już nie możemy się doczekać, kiedy po raz kolejny zachwycisz nas swoim niezwykłym artyzmem!

Zdjęcia: IPN Katowice, autor Krzysztof Łojko.

Źródło informacji: facebook.com/drugieliceumogolnoksztalcacewaugustowie

|Bart.