Unowocześni się kolej w Augustowie. Podczas sobotniej (9.09) konferencji prasowej wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski zapowiedział rozpoczęcie prac nad elektryfikacją linii Suwałki-Augustów-Sokółka.

fot. Marta Sołtys

Wiceminister zwrócił uwagę, że wpływ na to miało utworzenie jednostki wojskowej w Augustowie oraz jej odbudowa w Suwałkach.

Dzięki tym jednostkom prowadziliśmy rozmowy z PKP S.A. oraz PKP PLK. Rozpoczynamy proces elektryfikacji. Jest on podzielony na dwa etapy. W pierwszym będziemy prowadzić analizy jak długo nam to zajmie i ile potrzebujemy na to pieniędzy. Planujemy zakończyć to w przyszłym roku. Później przejdziemy już do realizacji. Tą linią przemieszczać się będzie również wojsko polskie – informuje Michał Wiśniewski.

Generalnego remontu doczeka się również budynek dworca. Miesiąc temu miasto oficjalnie przekazało obiekt PKP S.A. Członek zarządu spółki Krzysztof Golubiewski zapewnił, że rozpoczęły już prace nad renowacją. Sama przebudowa ma kosztować nawet 10 milionów złotych.

Obecnie opracowujemy schemat funkcjonalno-użytkowy. Odpowie on nam na pytanie jakie funkcje będą znajdowały się w poszczególnych elementach budynku. Oprócz poczekalni w obiekcie znajdzie się również muzeum. Gdy dokument ten będzie już gotowy, to w przyszłym roku zakończymy również całą dokumentację projektową. Wówczas ogłosimy przetarg na wybór wykonawcy. Sama renowacja dworca potrwa 12 miesięcy – dodaje Krzysztof Golubiewski.

Aktualnie kończy się remont peronów przy dworcu oraz na przystanku Augustów Port.

| red: bs

autor: Marta Sołtys/radio.bialystok.pl/wiadomosci