Majówka zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią moc wiosennych wydarzeń w Augustowie. Pikniki, koncerty, atrakcje. Zaczynamy w piątek — w podwórku MDK wystąpi WaluśKraksaKryzys. Dzień później start sezonu żeglugowego na Kanale Augustowskim, który w tym roku obchodzi swoje 200-lecie oraz pokaz sprzętu wojskowego. Nie przegapcie także tradycyjnego kiermaszu Bąki Majowe, rajdu rowerowego szlakiem August Velo oraz pokazu autorskich rowerów Adama Zdanowicza. Hitem wiosennych wydarzeń będzie Dzień Flagi, który w biało-czerwonych barwach rozpoczniemy na Rynku Zygmunta Augusta. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu przemaszerujemy ze 100-metrową flagą oraz biało-czerwonymi balonami i chorągiewkami na błonia, gdzie odbędzie się piknik rodzinny z darmowymi atrakcjami dla dzieci, występami naszych przedszkolaków i uczniów szkół oraz występem zespołu Róże Europy. Sprawdźcie nasz majówkowy plan wydarzeń.

28 – 30 kwietnia – WaluśKraksaKryzys, Start Sezonu Żeglugowego, Piknik Wojskowy, Bąki Majowe

Majówkę w Augustowie zaczynamy już w piątek 28 kwietnia występem WaluśKraksaKryzys w podwórzu Miejskiego Domu Kultury. Tym wydarzeniem z przytupem rozpoczniemy sezon miejskich, letnich wydarzeń. 

W sobotę oficjalny start sezonu żeglugowego na Kanale Augustowskim. To wyjątkowe wydarzenie, ponieważ w tym roku Kanał Augustowski obchodzi swój jubileusz 200 lat. Podczas imprezy przewidziano pokazy ratownictwa wodnego, gry i zabawy prowadzone ze sceny przez animatora, występ zespołu O’Yey oraz DJ Yankes, a także pokaz umiejętności policyjnego psa służbowego i quiz edukacyjny z nagrodami o Kanale Augustowskim. Przyjdźcie na Błonia nad Nettą, gdzie będą czekać na Was liczne atrakcje oraz pokazy.

Również w sobotę, o godz. 11.00 na parkingu przy Urzędzie Miejskim rozpocznie się piknik wojskowy „Nowoczesne Wojsko, Bezpieczna Ojczyzna” z udziałem Pana Wicepremiera Mariusza Błaszczaka, Ministra Obrony Narodowej. Żołnierze z 16. Dywizji Zmechanizowanej zaproponują wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych. Będzie możliwość zapoznania się z nowoczesnym sprzętem wojskowym np. czołgami K2, armatohaubicami K9 i KTO Rosomakiem. Obowiązkowo spróbujcie też smacznej wojskowej grochówki!

W niedzielę i poniedziałek na Rynku Zygmunta Augusta nasz tradycyjny Kiermasz „Bąki Majowe” organizowany przez niezastąpione Augustowskie Placówki Kultury. Nasz ukwiecony kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej jest słynny w całym regionie. To doskonała okazja, aby nabyć regionalne specjały i wesprzeć naszych lokalnych rzemieślników.

1 Maja – Rajd Rowerowy, Pokaz Rowerów Adama Zdanowicza

Sezon na rower rozpocznie w poniedziałek rajd na szlaku Studzieniczna – Białobrzegi. Malownicza trasa przebiegającą wzdłuż Kanału Augustowskiego – lepszego początku sezonu rowerowego nie można sobie wyobrazić! Wydarzenie zakończy się piknikiem wszystkich uczestników.

Rajd szlakiem August Velo wystartuje o 10:30 z parkingu przed kościołem w Studzienicznej i sfiniszuje w MOR Białobrzegi. To doskonała okazja, aby sprawdzić nowo wybudowaną ścieżkę rowerową. Udział w rajdzie jest bezpłatny, a zapisy odbywają się poprzez internet. Więcej informacji o zapisach udziela Lokalna Grupa Działania Kanał Augustowski.

O 13.00 zapraszamy na pokaz autorskich rowerów Adama Zdanowicza na Rynku Zygmunta Augusta. Te wyjątkowe pojazdy, to prawdziwe dzieła sztuki, które na pewno przyciągną uwagę przechodniów. Projektant tworzy każdy rower na zamówienie, więc nie ma dwóch identycznych egzemplarzy. Niektóre z nich to niemal rzeźby, łączące w sobie funkcjonalność i estetykę.

2 Maja – Dzień Flagi i Piknik Rodzinny na Błoniach

Obchody Dnia Flagi rozpoczniemy o 13:30 na Rynku Zygmunta Augusta. Tam wręczymy mieszkańcom biało-czerwone balony i chorągiewki, a chwilę później przejdziemy ze 100-metrową flagą Polski na Błonia nad Nettą.

Weź ulubione przysmaki na grilla, koc i świętuj razem z najbliższymi! Na Błoniach ustawimy ogólnodostępne stanowiska grillowe, z których będzie mógł skorzystać każdy fan potraw z grilla.

Podczas imprezy w familijnym klimacie będziemy mieli okazję do wspólnego odpoczynku i zabawy na klimatycznych, augustowskich błoniach. Dzieciaki będą mogły skorzystać z przygotowanych tego dnia darmowych atrakcji. Na najmłodszych będą czekać m.in. dmuchańce, popcorn, wata cukrowa, bańki mydlane i malowanie twarzy.

Wszystko to, w kolorach naszej biało-czerwonej i przy rockowym brzmieniu zespołu Róże Europy, który wystąpi o 16:30. Zapraszamy wszystkich na wspólne świętowanie.

3 Maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja

Na koniec majówki w Augustowie tradycyjnie odbędą się obchody Święta Konstytucji 3 Maja, które rozpoczniemy o 10:30 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. Następnie zaplanowano wspólny przemarsz na Rynek Zygmunta Augusta w towarzystwie Augustowskiej Orkiestry Dętej oraz oficjalne uroczystości w sercu miasta.

[*as] Urząd Miejski w Augustowie