We wtorek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy odbędą się obchody Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Zaplanowane są uroczystości na Placu Zamkowym w Warszawie, a także wręczenie odznaczeń państwowych działaczom polonijnym.

Fot. Zbigniew Bartoszewicz / augustow.org

O godz. 11.15 na Placu Zamkowym odbędzie się uroczystość podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Na godz. 13.00 zaplanowane są uroczystości na dziedzińcu Belwederu, podczas których prezydent wręczy odznaczenia państwowe działaczom polonijnym, Akty Nadania Obywatelstwa Rzeczypospolitej Polskiej oraz flagi państwowe przedstawicielom organizacji i instytucji szczególnie zasłużonym w działalności społecznej, kulturalnej i gospodarczej w kraju i za granicą. Planowane jest również wystąpienie prezydenta.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku; dzień ten jest też świętem Polonii i Polaków za granicą. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą obchodzony jest 2 maja od 2002 roku. Święto państwowe ustanowione zostało przez Sejm RP z inicjatywy Senatu RP. W ten sposób uhonorowano osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.(PAP)

reb/ sdd/