Wystarczy na swoich telefonie zainstalować aplikację mObywatel i potwierdzić swoją tożsamość, by w kolejnym kroku mieć dostęp do mLegitymacji emeryta czy rencisty. Z tej możliwości skorzystało już 60 tys. świadczeniobiorców ZUS. Elektroniczna wersja legitymacji nie wyklucza możliwości posługiwania się również tradycyjną, plastikową kartą.

– Stale rośnie liczba starszych osób, które używają smartfonów i nie stronią od nowych technologii. Seniorzy chętnie korzystają z możliwości, jakie daje im aplikacja mObywatel. Świadczy o tym, chociażby fakt, że w ciągu zaledwie tygodnia 60 tys. osób pobrało elektroniczną legitymację emeryta i rencisty na swoje urządzenie mobilne – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dzięki elektronicznej legitymacji w smartfonie emeryt czy rencista może potwierdzić m.in.  prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących mu ulg i zniżek np. na bilety.

Jak zainstalować mLegitymację?

Aby mieć dostępna w telefonie do mLegitymacji należy rozpocząć od zaktualizowania zainstalowanej wcześniej na telefonie aplikację mObywatel. Jeśli jej jeszcze nie pobraliśmy, to możemy ją ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Następnie uruchamiamy aplikację mObywatel i na jej pulpicie wybieramy „Dodaj dokument”. Na wyświetlonej liście dokumentów należy wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”. Co ważne, jeśli wcześniej nie dołączyliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość i dodać „Dowód osobisty”, a dopiero w następnym kroku dołączyć „Legitymację emeryta-rencisty”.

Tradycyjne legitymacje emerytów i rencistów w formie karty plastikowej, które zostały wydane przed 2023 r., są nadal aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności. Nowi emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać plastikową kartę, powinni złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS-u na formularzu ERL.

ZUS województwa podlaskiego