Zimowe warunki sprawiają, że piesi są mniej widoczni dla kierowców. Dodatkowo ich odzież często jest w ciemnych kolorach, co ogranicza ich widoczność. W takich warunkach nietrudno o tragedię. Dlatego tak ważne jest korzystanie z odblasków. Stajemy się wtedy znacznie bardziej widoczni, a co za tym idzie bezpieczniejsi.

NOŚMY ODBLASKI – BĄDŹMY WIDOCZNI

Na nieoświetlonej drodze, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych pieszy ubrany w ciemną odzież jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu.

Dlatego niezależnie od tego, gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe. Pieszy czy rowerzysta z umieszczonym na odzieży wierzchniej elementem odblaskowym jest widoczny nawet z odległości 150 metrów.

Pamiętajmy!

  • Odblaski nośmy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek. Upewnijmy się czy nie są zasłonięte np. przez plecak, torbę czy szalik.
  • Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców, najlepiej tak by były widoczne z każdego kierunku.
  • Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. My jednak zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych przez całą dobę i wszędzie tam, gdzie poruszamy się pieszo, czy też na rowerze.

|augustow.policja.gov.pl/