W czwartek, 26 października w Augustowie miało miejsce oficjalne odsłonięcie nowego muralu. To kolejny mural, który pojawił się w tym roku w Augustowie. Ten, widnieje na ścianie bloku przy ulicy Śródmieście 2 i jest to portret gen. Ignacego Prądzyńskiego, budowniczego najczęściej kojarzonego z naszym miastem obiektu Kanału Augustowskiego. Unikatowego w skali Europy dzieła inżynierii hydrotechnicznej, transgranicznego zabytku budownictwa wodnego, od roku 2007 posiadającego status Pomnika Historii.

Rok 2023 jest rokiem jubileuszu 200-lecia powstania Kanału Augustowskiego. 15 czerwca 1823 roku w Augustowie zjawił się generał (wówczas jeszcze podpułkownik) Ignacy Prądzyński. Właśnie ten dzień uznaje się za symboliczną datę rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego.

Obchodom 200-lecia powstania Kanału Augustowskiego towarzyszy szereg działań opowiadających jego historię, przedstawiających Kanał Augustowski jako miejsce przyciągającego pięknem przyrody i intrygującej kultury terenów przez które przepływa. Mural na ścianie bloku przy ulicy Śródmieście 2 w Augustowie jest jednym z wielu elementem działań rocznicowych.

W dzisiejszej uroczystości, której przewodniczył Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk uczestniczyły autorki muralu panie Iwona Bielawska i Elwira Dobkowska oraz przedstawiciele instytucji, które włączyły się w obchody 200-lecia symbolicznego początku budowy Kanału Augustowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia naszej videorelacji z dzisiejszego wydarzenia i wysłuchania wystąpień zaproszonych gości. W kolejności głos zabrali:

Mirosław Karolczuk – Burmistrz Miasta Augustów,

dyr. Edyta Borzyszkowska – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku Zarząd Zlewni w Augustowie,

Bogdan Dyjuk – Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Kanał Augustowski,”

Artystki Iwona Bielawska i Elwira Dobkowska – autorki muralu.

|Bart.