W grudniu 2022 do schroniska dla psów „Sonieczkowo” koło Augustowa trafiło 50 psów, w styczniu 2023 jeszcze więcej, bo aż 63.  W związku z tym w chwili obecnej w schronisku jest już pół tysiąca psów i liczba ta prawdopodobnie będzie dalej rosła. Dzięki ciężkiej, systematycznej pracy zatrudnionych tam osób udało się oddać do adopcji 58 psów w grudniu i 46 w styczniu. Wyjeżdżają do miejscowości w całej Polsce a także do wielu miejsce w Europie. Systematycznie do Szwecji, Niemiec. Jeżeli ktoś zauważy na zdjęciach w internecie swojego zagubionego przyjaciela lub po prostu, któryś wpadnie mu w oko, schronisko jest w stanie zawieźć mu pieska.   

Żeby znaleźć psu ze schroniska dom, trzeba naprawdę się postarać. Na przygotowanie psa składają się wszystkie czynności takie jak: leczenie, odrobaczanie, szczepienia, sterylizacja, czipowanie i informacje w mediach o każdym czworonogu. Tak, żeby każdemu bez wyjątku dać szansę na prawdziwy dom. Niestety wiele psów latami czeka na możliwość opuszczenia schroniska i niektórym się to nigdy nie udaje.

Pomimo starań pracowników i kilkudziesięciu adopcjom w każdym miesiącu, psów cały czas przybywa.  Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Zbyt mała liczba zabiegów sterylizacji i kastracji w Polsce. W dalszym ciągu niewielu właścicieli psów decyduje się na zabiegi w związku z tym szczególnie na wsiach rodzi się wiele szczeniąt. W dalszym ciągu w społeczeństwie pokutuje wiele szkodliwych mitów na temat zabiegów kastracji i sterylizacji, dlatego potrzebna jest systematyczna akcja edukacyjna nie tylko w mediach społecznościowych, ale także poprzez tradycyjne formy – plakaty i ulotki. Mając świadomość ważności i skuteczności takich zabiegów sami powinniśmy edukować i zachęcać znajomych do podjęcia takich działań.

W Augustowie każdego roku z budżetu obywatelskiego 50 tysięcy złotych jest przeznaczane na zabiegi sterylizacji i kastracji psów i kotów. Założeniem projektu „Kocham – Nie rozmnażam – Akcja Sterylizacja 2023” jest wykonanie 147 zabiegów u kotów i 85 zabiegów u psów. Niestety potrzeby są dużo większe. Pani Barbara Korzeniewska, były pełnomocnik burmistrza do spraw zapobiegania bezdomności zwierząt, w rozmowie ze mną potwierdziła, że potrzeba dodatkowo 20 tysięcy złotych w tym roku, żeby zabezpieczyć wszystkich potrzebujących. Jestem przekonana, że warto taką kwotę dołożyć z budżetu miasta, a efekty systematycznej pracy zobaczymy w przyszłości.

Psy niestety są również ofiarami kryzysu ekonomicznego, którego obecnie wszyscy doświadczamy. Utrzymanie psa kosztuje i również z tego powodu zwierzęta trafiają do schroniska.  

Nie ma w Polsce obowiązku czipowania psów. Ustawa o obowiązku czipowania psów będzie w pierwszym półroczu 2023 r. – zapowiedział 20 grudnia 2022 r. wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Czipy będą wszczepiać lekarze weterynarii przy okazji szczepień. Czy tak będzie? Na ten moment, a jest 21 lutego, nic na ten temat nie wiadomo.

Dlatego właśnie chciałabym zaapelować do władz miasta o przeznaczenie kwoty 25 tysięcy złotych w tegorocznym budżecie miasta na zabiegi czipowanie psów. Taki zabieg można wykonać podczas szczepienia na wściekliznę, które właściciel psa zobowiązany jest wykonać co roku. Kwota taka w zupełności wystarczy na zaczipowanie około 1000 psów, co będzie stanowiło większość z około 1500 psów żyjących w Augustowie.  

Psa, który posiada czip można zidentyfikować i szybko w razie potrzeby odnaleźć właściciela. Natomiast pies, który tego czipa nie ma, może latami przebywać w schronisku a właściciel może mieszkać niedaleko i pies do niego nie wróci. Bywa również tak, że właściciel swojego psa wcale nie szuka, unika tym samym odpowiedzialności i kosztów posiadania zwierzęcia. Biorąc pod uwagę, że czipowanie wykonuję się tylko raz, w kolejnych latach będzie potrzebne znacznie mniej pieniędzy, a Augustów może stać się liderem w temacie walki z bezdomnością zwierząt.

Wiele już w temacie walki z bezdomnością zwierząt zrobiono w mieście, ale można i należy robić to jeszcze bardziej zdecydowanie i odważnie.

|Aleksandra Sigillewska