W województwie podlaskim do wykorzystania jest jeszcze ponad 47,5 tys. bonów turystycznych na kwotę 22,9 mln zł. Rodzice i opiekunowie mogą nimi dokonać płatności tylko do 31 marca 2023 r. Natomiast wycieczka, pobyt w hotelu, obóz czy kolonie letnie dla dziecka, może się odbyć później.

Bonem turystycznym można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce już od sierpnia 2020 r. Początkowo bonem można było płacić tylko do 31 marca 2021 r. Termin został wydłużony najpierw do 30 września 2022 r. a ostatecznie do 31 marca 2023 roku.

– To już ostatnie dni, aby sfinansować wypoczynek swoich dzieci bonem turystycznym. Rodzice mogą nim płacić tylko do 31 marca tego roku. Warto o tym pamiętać, by nie stracić świadczenia. To 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W województwie podlaskim zmniejsza się liczba bonów nieaktywnych i więcej jest tych, które są w całości wykorzystane. Obecnie liczba bonów nieaktywnych to 18,7 tys. (15 proc.), a całkowicie wykorzystanych jest już prawie 72 tys. (60 proc.). – Łącznie w regionie do wykorzystania jest jeszcze ponad 47,5 tys. bonów turystycznych na kwotę 22,9 mln zł, w kraju to 1,5 mln bonów o wartości 656 mln zł. Są to zarówno bony nieaktywne, aktywne, lecz jeszcze niewykorzystane nawet w części, jak i te częściowo wykorzystane – dodaje rzeczniczka.

Zostało coraz mniej czasu. Aby skorzystać z bonu, nie wystarczy go aktywować przed końcem marca, ale także do tej daty trzeba nim zapłacić. Natomiast sam wyjazd czy pobyt w hotelu może odbyć się później.

Do tej pory wypoczynek dzieci został opłacony bonami o wartości 3 mld zł, w regionie ponad 80,5 mln zł.  Płatności bonami turystycznymi przyjmuje obecnie ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego w tym 470 z województwa podlaskiego. Listę podmiotów, które honorują płatność bonem, można sprawdzić na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. 

ZUS województwa podlaskiego