Pół miliarda złotych z rządowych programów i dofinansowań trafiło do powiatu augustowskiego w ciągu ostatnich lat.

Fot. Marta Sołtys
W ostatnich latach do powiatu augustowskiego trafiło pół miliarda złotych z rządowych programów – relacja Marty Sołtys

272 miliony złotych to fundusze inwestycyjne. Pozostałe środki pochodzą z programów społecznych. Mówili o tym podczas poniedziałkowej (15.05) konferencji prasowej „Polska jest jedna” lokalni samorządowcy oraz poseł Jarosław Zieliński. Podkreślał on, że dzięki tym środkom gminy na Augustowszczyźnie otrzymały rekordowe wsparcie.

Środki te kierujemy ponad podziałami politycznymi. Chcemy, aby Polska rozwijała się równomiernie, by mieszkańcy wszystkich miast, gmin czy powiatów korzystali z tego co przynosi cywilizacja. To powinno być tak samo dzielone. Wcześniej duże wsparcie otrzymywały tylko największe miasta, a tak zwana prowincja nie miała nic albo bardzo mało. Przyjęliśmy koncepcję rozwoju zrównoważonego

– mówił poseł. 

Starosta Jarosław Szlaszyński poinformował, że dzięki wsparciu rządowemu wyremontowano już wiele ulic w mieście oraz dróg w gminach.

Policzyliśmy wszystkie środki, które do nas trafiły. Jest to ponad 73 miliony złotych. Najwięcej pieniędzy skierowaliśmy do Augustowa. Realizujemy tu projekt „Komunikacyjne Centrum Augustowa”. Ponad to przystąpiliśmy do realizacji remontu drogi z Białobrzeg przez Jaminy do Sztabina oraz rozpoczęliśmy budowę ścieżki rowerowej z Płociczna do Bryzgla 

– mówi starosta.

Radny Augustowa Marcin Kleczkowski dodał, że jego gmina otrzymała ogromne wsparcie.

– Miasto Augustów to największy beneficjent na terenie powiatu. Otrzymaliśmy prawie 80 milionów złotych. Jesteśmy gminą, która ma bardzo duże wpływy z podatku PIT. Mimo to możemy liczyć na tak ogromne wsparcie z dofinansowań – mówił radny.

Wójt gminy Nowinka Teresa Strękowska mówiła, że tylko dzięki dofinansowaniom rządowym gmina może realizować inwestycje.

– Gmina Nowinka otrzymała blisko 30 milionów złotych wsparcia. Jesteśmy w programie naprawczym. Polski Ład i Fundusz Dróg Samorządowych to są pieniądze, po które możemy sięgnąć. Pierwszy raz po wielu latach możemy się całkowicie rozwijać – mówiła.

Poseł Jarosław Zieliński zwrócił również uwagę na to, że powyższe wyliczenia nie dotyczą środków jakie otrzymali przedsiębiorcy w ramach tarcz antykryzysowych, jednostki OSP, Powiatowa Państwowa Straż Pożarna czy jednostki Straży Granicznej. To – jak zaznaczył – wyniosło ponad 100 milionów złotych.

| red: mag

autor: Marta Sołtys / bialystok.pl/wiadomosci/suwalki