Będzie ciąg dalszy procesu trzech młodych mężczyzn, nieprawomocnie skazanych za udział w oszustwach metodą „na policjanta”. Dwie białostoczanki straciły w ten sposób łącznie 45 tys. zł. Do Sądu Okręgowego w Białymstoku wpłynęły apelacje prokuratury i obrońców.

Grafika ilustracyjna: augustow.org

Prokuratura domagała się w tym procesie kar od 1,5 roku do 2,5 roku więzienia, obrona – uniewinnienia. W grudniu białostocki sąd rejonowy uznał winę całej trójki oskarżonych, nieprawomocnie skazał ich na kary roku i dwóch miesięcy oraz roku więzienia (w tych przypadkach bez zawieszenia) oraz na rok więzienia w zawieszeniu (to kara za pomoc przy jednym z oszustw i za posiadanie narkotyków).

Skazani mają też w całości naprawić szkodę, czyli oszukanym kobietom zwrócić łącznie blisko 45 tys. zł.

Do oszustw objętych tym aktem oskarżenia doszło jesienią 2020 roku. Kwota strat byłaby większa, ale jednej z kobiet nie udało się pobrać więcej gotówki z konta. Obie dotąd nie odzyskały pieniędzy.

Do obu zadzwonił na numery stacjonarne mężczyzna podający się za funkcjonariusza komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku. Mówił, że policjanci rozpracowują grupę przestępczą, która podrabia dowody osobiste, a w proceder zamieszana jest też pracownica banku.

Rzekomo prawdziwą tożsamość i funkcję owego policjanta potwierdzała kolejna osoba. Kobiety miały iść do banku po oszczędności i przekazać je policji. Zapewniano je, że funkcjonariusze cały czas akcję nadzorują, a jej celem jest udaremnienie przestępstwa. „On powiedział, że przyjedzie do mnie kurier i na hasło +bank+ będę musiała oddać pieniądze, które wypłaciłam oraz te, które posiadam w domu” – zeznawała w śledztwie pierwsza z oszukanych pań, 70-latka. Po blisko 25 tys. zł przyszedł do niej młody mężczyzna.

61-letnia emerytka, która straciła 20 tys. zł mówiła, że podeszła do słów rozmówcy z rezerwą i początkowo nie uwierzyła w akcję policji. Ostatecznie jednak pojechała do banku; chciała pobrać 40 tys. zł, ale kasjerka mogła wypłacić połowę tej kwoty.

U niej inaczej wyglądał scenariusz samego przekazania pieniędzy. Oszust, który był z nią w stałym telefonicznym kontakcie chciał, by pieniądze włożyła do kosza na śmieci, ale wciąż zmieniał to miejsce. Doszło nawet do tego, że kobieta wyjęła pieniądze z kosza i zakomunikowała, że ma dosyć i jedzie do domu. Wówczas była straszona sprawą karną, grożono też, że konsekwencje spotkają jej syna. Gdy już oszuści przejęli gotówkę, odebrała telefon, a rozmówca wulgarnie zapytał ją, jak się czuje jako osoba oszukana w ten sposób.

Według białostockiej prokuratury, wszyscy trzej oskarżeni wzięli udział w przestępstwie jako ostatnie ogniwo grupy oszustów, czyli osoby odbierające gotówkę lub w tym pomagające. Jeden z nich był kierowcą; wszyscy są młodymi mieszkańcami Warszawy i jej okolic.

Sąd Rejonowy w Białymstoku nie miał wątpliwości co do udziału w oszustwach i winy wszystkich oskarżonych. Apelacje złożyła prokuratura, która chce kar surowszych oraz obrońcy dwóch oskarżonych – wynika z informacji uzyskanych przez PAP w białostockim sądzie rejonowym. Akta trafiły już do drugiej instancji; termin rozpoznania sprawy nie został jeszcze wyznaczony.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ dki/