Chodzi o ogrzewanie w prowadzonych przez starostwo placówkach, czyli pięciu szkołach, bursie międzyszkolnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz hospicjum i szpitalu.

Starosta Jarosław Szlaszyński mówi, że największa podwyżka dotknęła tę ostatnią instytucję.

– Miesięczne rachunki za ogrzewanie w szpitalu wzrosły z 58 tysięcy złotych do 100 tysięcy. Jeśli ten poziom utrzyma się, to będziemy musieli dołożyć tu co najmniej 500 tysięcy złotych. W hospicjum koszt ten wzrośnie o 100 tysięcy złotych w skali roku. W przypadku placówek oświatowych szacujemy, że musimy przygotować na energię cieplną dodatkowe 500 tysięcy złotych. 

Starosta zapewnia, że mimo tak dużego wzrostu kosztów, nie ucierpią na tym ani pacjenci, ani uczniowie.

– Szpital nadal będzie przyjmował wedle potrzeby. Wyższe rachunki nie mogą mieć wpływu na poziom leczenia, więc pacjent otrzyma wszystko co mu się należy. Będzie to jednak wiązało się z wyasygnowaniem dodatkowych środków z kontraktu lub budżetu organu prowadzącego. W przypadku szkół koszt ten w ostatecznym rozrachunku będzie musiało pokryć starostwo powiatowe. 

Sprawa wysokich opłat za ogrzewanie będzie omawiania podczas dzisiejszego (2.03) posiedzenia komisji rozwoju augustowskiej rady miejskiej. 

| red: mik

autor: Marta Sołtys/https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki