Jak poinformowało IMGW, środkowa Europa będzie pod wpływem wyżu znad Węgier. Pozostały obszar kontynentu znajdzie się w zasięgu ośrodków niżowych znad Białorusi, Niemiec, Włoch i Zatoki Biskajskiej, a pogodę będą tam kształtować układy frontów atmosferycznych. Polska będzie pod wpływem wspomnianego klina wyżowego, jedynie krańce wschodnie i zachodnie znajdą się w strefie oddziaływania niżów. Będziemy w chłodnej masie pochodzenia arktycznego, nieco cieplejszej na zachodzie.

Zdjęcie ilustracyjne: augustow.org

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa i będzie się wahać.

W środę będzie zachmurzenie duże, większe przejaśnienia i rozpogodzenia głównie we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na Pomorzu o około 6 cm. W pozostałej części kraju możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -5 st. C na północnym wschodzie do -2 st. C w centrum, 0 st. C na zachodzie i 1 st. C nad morzem; na Podkarpaciu około -7 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich, a na zachodzie z kierunków południowych. Wysoko w górach porywy wiatru do 80 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na południu początkowo także z rozpogodzeniami. Miejscami opady śniegu. Na Pomorzu prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Temperatura minimalna od -12 st. C, -10 st. C lokalnie na Suwalszczyźnie, Warmii, Mazurach i w rejonach podgórskich Sudetów i Karpat, około -6 st. C w centrum do -2 st. C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i zachodzie okresami porywisty, południowy i południowo-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 90 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W czwartek w dzień zachmurzenie duże, na zachodzie większe przejaśnienia. Miejscami, głównie na wschodzie i północny kraju, opady śniegu, a na południowym wschodzie również deszczu ze śniegiem. W Karpatach przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Temperatura maksymalna od -4 st. C na Suwalszczyźnie do -1 st. C w centrum, 0 st. C na zachodzie i 3 st. C na południowym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 100 km/h, w ciągu dnia słabnące do 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W środę w Warszawie zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Wieczorem niewielka możliwość słabych opadów śniegu. Temperatura maksymalna -2 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni. W nocy zachmurzenie umiarkowane i duże. Niewielka możliwość słabych opadów śniegu. Temperatura minimalna -5 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna -1 st. C. Wiatr przeważnie słaby, okresami umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.(PAP)

mchom/ jann/