Apel poparło jednak tylko 10 spośród 21 obecnych na sali radnych. Za obroną Ojca Świętego była m.in. Jolanta Roszkowska.

Augustowscy radni stanęli w obronie dobrego imienia Jana Pawła II – relacja Marty Sołtys

– Dlaczego wcześniej nikt nie stawiał żadnych zarzutów? Nagle teraz, przed zbliżającymi się wyborami, rozpętała się straszna burza. I to na kogo? Na człowieka, który został świętym. Jest to nie tylko wielki człowiek-Polak, ale również osoba, ciesząca się ogromnym szacunkiem w wielu krajach. Niestanięcie w obronie papieża jest to milczące poparcie tego, co dzieje się w przestrzeni medialnej – uważa Jolanta Roszkowska.

Podczas głosowania wstrzymało się czterech radnych ugrupowania Nasze Miasto. Nie wzięli w nim udziału natomiast przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz jedna radna Prawa i Sprawiedliwości. Leszek Cieślik tłumaczył, że apel ten ma charakter jedynie polityczny.

– Ojca Świętego nie powinno się wykorzystywać do celów politycznych. Uważamy, że papież jest w panteonie zasłużonych i wielkich Polaków i nie potrzeba takiej uchwały, szczególnie w okresie wyborczym, aby ten fakt potwierdzać. Przypominamy sobie o Janie Pawle II dopiero wówczas, gdy jest nam to wygodne i potrzebne – mówi Leszek Cieślik.

Popierający apel radni podkreślali fakt, że Jan Paweł II od 1998 roku był Honorowym Obywatelem Augustowa. Samo miasto odwiedził podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

| red: wsz

autor: Marta Sołtys/ radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki