2023-02-03, 09:39 Suwałki (PAP)

Straż Graniczna: 46 migrantów próbowało w czwartek dostać się nielegalnie do Polski

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

46 migrantów próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski – podała w piątek w codziennym raporcie Straż Graniczna. Zatrzymano także pięć osób za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu tej granicy.

SG podała na Twitterze, że pięciu obywateli Somalii i pięciu obywateli Iraku w okolicy placówki granicznej w Płaskiej przeprawiło się pontonem przez rzekę Wołkuszanka.

Za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano trzech Ukraińców i jednego obywatela Gruzji na terenie działania strażnicy w Kuźnicy oraz obywatela Uzbekistanu w okolicy Narewki.

Według danych SG, w styczniu 2023 r. zatrzymano blisko 1,5 tys. migrantów, którzy chcieli nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski.

W 2022 roku na odcinku granicy z Białorusią liczącym 186 km długości powstała stalowa zapora (bariera) o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników.

Do tej pory włączono do użytku siedem odcinków perymetrii, o łącznej długości 127 km. Pozostały do uruchomienia jeszcze cztery o długości ok. 78 km, ale – jak wcześniej informowała SG – ich odbiór będzie przesunięty w czasie, bo opóźnia się dostawa kamer termowizyjnych.

Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują przy granicy z Białorusią w Podlaskiem przepisy o pasie drogi granicznej i rozporządzenie wojewody podlaskiego (z września 2021 r.) o zakazie przebywania na tym pasie, czyli zewnętrznej granicy UE.

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami „Pas drogi granicznej – wejście zabronione”.(PAP)

autor: Jacek Buraczewski

bur/ akub/