2023-02-04, 07:54 Warszawa (PAP)

W poniedziałek do szkół po dwutygodniowym wypoczynku wrócą uczniowie z województw podlaskiego i z warmińsko-mazurskiego. Ich ferie zimowe rozpoczęły się 21 stycznia.

Fot. PAP/Leszek Szymański

Ferie zimowe przewidziano w czterech terminach.

Jeszcze przez tydzień – do 12 lutego – odpoczywać będą uczniowie z woj. kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego, dla których ferie rozpoczęły się 28 stycznia.

Ostatni w tym roku – od 11 do 26 lutego – odpoczywać będą uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego.

Z kolej uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego mieli w tym roku ferie pierwsi w kraju. Odpoczywali od 14 do 29 stycznia.

Następna przerwa w nauce w szkołach – na Wielkanoc – będzie od 6 do 11 kwietnia.

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach ogłasza minister edukacji i nauki na podstawie rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego.

Od roku szkolnego 2003/2004, zgodnie z przyjętą wówczas zasadą, terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku termin ferii w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w kolejnym – na drugą połowę lutego. Podziału na województwa dokonano, biorąc pod uwagę liczbę uczniów. Z tej reguły wyłączone są woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są zawsze na przełomie stycznia i lutego. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/