Dzięki rządowemu wsparciu zabytkowy dom parafialny w Studzienicznej pod Augustowem będzie wyremontowany. Miasto pozyskało właśnie na ten cel 1,5 miliona złotych w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

fot. Marta Sołtys

Jak mówił podczas środowej (27.09) konferencji wiceminister Adam Andruszkiewicz, jest to szczególne miejsce, które wymaga sporych nakładów.

Jesteśmy w miejscu niezwykłym. Niezwykłym nie tylko ze względów religijnych, ale również temu, że odwiedzał je sam papież Jan Paweł II. Codziennie przyjeżdżają tu turyści. Jest to taka perełka naszego województwa. Tym bardziej cieszę się, że wspólną pracę pozyskaliśmy tak duże środki, dzięki którym zapewnimy jeszcze lepsze warunki przybywającym tu pielgrzymom, chcącym się tu pomodlić i zwiedzić tę ziemię – mówił Adam Andruszkiewicz.

fot. Marta Sołtys

Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz dodaje, że obiekt wymaga gruntownego remontu, a dofinansowanie pokryje aż 98% wszystkich kosztów.

Bardzo ważną rzeczą jest to, że dzięki środkom z Polskiego Ładu, z programu dotyczącego ochrony zabytków uda nam się wesprzeć parafię w Studzienicznej i odbudowę tego budynku. Trzeba przyznać, że obiekt ten w ciągu ostatnich lat zniszczał. Zostanie on przebudowany, pojawi się nowa elewacja, okna, drzwi i dach. Wzmocnimy również fundamenty. Chcemy by ta budowla mogła w pełni służyć parafianom, wspólnocie oraz pielgrzymom – podkreślił Filip Chodkiewicz.

fot. augustow.org

W Augustowie dofinansowanie otrzymała również parafie Matki Boskiej Częstochowskiej oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tam zostaną wyremontowane budynki kościołów.

| red: d

autor: Marta Sołtys/radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki