W niedzielę od zachodu nad Polskę będzie nasuwała się zatoka niżów z chłodnym frontem atmosferycznym – powiedział PAP Kamil Walczak, synoptyk Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB. Od wtorku spodziewane jest kilkudniowe, wyraźne ochłodzenie.

Zdjęcie ilustracyjne: augustow.org

Jak przekazał Kamil Walczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w niedzielę Polska będzie podzielona pomiędzy nadchodzący z zachodu niż, a słabnący układ wysokiego ciśnienia we wschodniej części kraju. Nadal napływa ciepłe powietrze polarno-morskie.

„W ciągu dnia na zachodzie zachmurzenie będzie na ogół duże. Tam też będą możliwe opady deszczu, a nawet burze. Na pozostałym obszarze kraju słonecznie, z zachmurzeniem słabym i umiarkowanym. Jedynie w Karpatach może pojawić się więcej chmur, z których spadnie przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie od 8 do 21 stopni. Na zachodzie chłodniej; od 15 do 18 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowy. W Sudetach w czasie burz możliwe są porywy wiatru do 60 km/h” – powiedział Walczak.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w północno zachodniej połowie kraju zachmurzenie będzie duże, z opadami deszczu. Na pozostałym obszarze kraju słabe i umiarkowane, bez opadów. Na zachodzie kraju możliwe lokalne mgły ograniczające widzialność do 300-400 metrów. Temperatura minimalna wyniesie przeważnie od 7 do 11 stopni, tylko na obszarach podgórskich Karpat możliwe są spadki temperatury do około 3 stopni Celsjusza. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ pat/