W sobotę ładna pogoda utrzyma się na wschodzie kraju. Jak powiedziała PAP Dorota Pacocha, synoptyk IMGW-PIB, od zachodu w głąb Polski będzie przesuwać się strefa frontu atmosferycznego z opadami deszczu.

zdjęcie ilustracyjne augustow.org

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w sobotę południowy zachód Polski znajdzie się pod wpływem zatoki związanej z niżem znad północnego Atlantyku. Północno-wschodnia część kraju będzie jeszcze w zasięgu wyżu z powietrzem pochodzenia arktycznego.

Dorota Pacocha z IMGW-PIB zaznaczyła, że na zachodzie zachmurzenie będzie duże, z lokalnymi większymi przejaśnieniami, a na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, wzrastające do dużego.

„Z zachodu na wschód postępować będą opady deszczu o natężeniu umiarkowanym. Na zachodzie prognozowana suma opadów to 30 mm. Na krańcach południowych kraju możliwe burze, głównie w godzinach popołudniowych i wieczorem. Temperatura maksymalna wyniesie od 7 stopni na ziemi lubuskiej, około 13 w centrum, do 18 na Podkarpaciu. Wiejący z kierunków wschodnich wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty” – powiedziała synoptyk.(PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ jann/