Mała Galeria APK zaprasza w piątek 27 stycznia 2022 r. o godzinie 19:00 do Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9) na otwarcie wystawy „Teraz Wtedy. Przedwojenna fotografia Augustowa w bliższej odsłonie”.

Autorem wystawy jest Wojciech Kaszlej, augustowski fotograf, zafascynowany twórczością Judela Rotsztejna, który utrwalał zdjęcia Augustowa i okolic w XX-leciu międzywojennym. dzięki współpracy z Muzeum Ziemi Augustowskiej zrekonstruował archiwalne zdjęcia J. Rotsztejna, poddał je też profesjonalnej koloryzacji. Dodatkowo fotograf zaprezentuje współczesne wersje fotografii tych samych miejsc, które niemal 100 lat wcześniej wykonał Judel Rotsztejn.

Zestawienie historycznych zdjęć poddanych koloryzacji i rekonstrukcji ze współczesnymi fotografiami przeniesie widza w świat przedwojennego Augustowa, przybliżając w atrakcyjny dla odbiorcy sposób historię Augustowa.

Wystawę można oglądać w dniach: 27.01.2023 r.-03.02.2023 r. w godzinach pracy placówki.

Wernisaże wystawy odbędą się w Białymstoku 20.01.2023 r. i w Augustowie 27.01.2023 r.

Wernisaż w Białymstoku połączony będzie też z uroczystą inauguracją działalności Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Podlaski. Projekt został dofinansowany z Fundacji Orlen

APK

– – –

Judel Rotsztejn (ur. 1892, zm. 1942) to polski fotograf żydowskiego pochodzenia, działający w Augustowie w dwudziestoleciu międzywojennym. Jego atelier mieściło się pierwotnie w tzw. „Domu Turka”, późniejszej katowni NKWD i UB, następnie przeniósł on zakład fotograficzny do kamienicy przy Rynku Zygmunta Augusta, gdzie także zamieszkał. Współpracował z wieloma tytułami prasowymi w Polsce, m.in. z koncernem prasowym „Ilustrowany Kuryer Codzienny” (IKC), był oficjalnym fotografem augustowskiego ratusza i starostwa.

Wykonywał zdjęcia dla ludności, był fotografem portretowym, okolicznościowym. Najczęstszym tematem zdjęć Rotsztejna były pejzaże Augustowa i okolic (m.in. jeziora Białe, Necko, Sajno, Kanał Augustowski).

Podczas hitlerowskiej okupacji został zamknięty w augustowskim getcie. Prawdopodobnie po jego likwidacji 2 listopada 1942 roku, został razem ze swoimi współbraćmi wywieziony do obozu zagłady w Treblince i tam zginął.