Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Właśnie w październiku organizowanych jest najwięcej wydarzeń mających na celu uświadamianie wszystkich kobiet, jak duże znaczenia ma w kontekście rozwoju nowotworu piersi diagnostyka i wczesne jej wykrycie. – Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny – słyszymy często od osób propagujących wiedzę na ten temat.

„Różowy październik”, to nie tylko spotkania, konferencje, wykłady, na których wiedzą dzielą się specjaliści. To również działania na innych płaszczyznach, wśród których szeroko rozumiana kultura, zajmuje chyba czołowe miejsce. Do jednej z takich form chciałbym nawiązać w tym artykule.

W piątek, 13 października w Małej Galerii Augustowskich Placówek Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej pt. „TU I TERAZ w drodze po zdrowie” autorstwa Ewy Woronieckiej.

Wystawy wyjątkowej, ponieważ autorka dotyka trudnego tematu a który zna z autopsji. Pokazuje ona m.in., że „życie po raku nie musi być szare”. Poprzez odpowiednio dobrane środki wyrazu, bohaterki zdjęć – kobiety ze „Stowarzyszenia Pozytywka”, dotknięte nie tylko rakiem piersi – niosą w świat przesłanie. Artystyczny przekaz nie jest dziełem przypadku, a głębokiej analizy i ścisłej selekcji.

W opisie wystawy zamieszczony jest tekst wiersza Bożeny Makarewicz – Jafiszow – jednej z bohaterek zdjęć. To wstęp do poznania kobiet „silnych, odważnych, patrzących z nadzieją w przyszłość”.

Podczas wydarzenia Ewa Woroniecka powiedziała:

„Prezentowany cykl, to portrety kobiet, które połączyły trudne doświadczenia. Kilka lat temu stanęły w obliczu diagnozy RAK. Te przeżycia, związane z chorobą onkologiczną można powiedzieć na nowo nas ukształtowały. Jesteśmy silniejsze, odważniejsze. Odbieramy życie inaczej – pełniej. Nie zapomniałyśmy o chorobie, tego zapomnieć się nie da. Jesteśmy w większości na drodze do zdrowienia, ale koncentrujemy się na TU i TERAZ a swą pozytywną energię widoczną na tych fotografiach wysyłamy w świat.

Jesteśmy świadectwem, że życie po raku nie musi być szare. Cykl to kreacja, jesteśmy tu autentyczne, nasza choroba jest autentyczna. Nic nie jest tu przypadkowe. Jesteśmy na tych fotografiach TU i TERAZ, ale też patrzymy w przyszłość z nadzieją.

Kwiaty są symbolem- są hołdem dla nas za siłę i odwagę w walce o życie, o zdrowie. Są też wyrazem wdzięczności dla tych, którzy nas wspierali w trudnych chwilach. Są również wyrazem pamięci o tych, którym się nie udało w tej walce.

Poprzez te fotografie chciałybyśmy dodać odwagi dla tych, którzy są na początku tej drogi, którym rak wywrócił życie do góry nogami. Otulamy ich naszym płaszczem nadziei.

Chcę od serca podziękować koleżankom – bohaterkom fotografii za zaangażowanie w sesję, za wspaniały czas razem spędzony to była możliwość wzajemnego głębszego poznania.

Ten projekt pomimo ogromu pracy sprawił mi ogromną radość. Fajnie było na Was patrzeć i słyszeć – „Kurczę, ale jestem piękna”, wywoływać w Was uśmiech i pomóc odbudować w Was zachwiane poczucie kobiecości. Życzę, żeby ten uśmiech pozostał na dłużej i ta energia, która jest w Was.”

Zanim wystawa trafiła do Małej Galerii Augustowskich Placówek, tydzień wcześniej – 7 października miała swoje prapremierowe otwarcie w Centrum Wystawienniczo – Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej podczas III Ogólnopolskiej Konferencji dla kobiet w trakcie i po leczeniu raka piersi „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej” zorganizowanej przez Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Centrum Leczenia Chorób Piersi oraz Fundację Pierwsi dla Piersi.

Dopełnieniem przesłania „Pozytywek” był prezentowany na wernisażu kalendarz, w którym znalazły się zdjęcia autorstwa Ewy Woronieckiej oraz sentencje kobiet, które usłyszały „ma pani raka”.

Projekt fotograficzny, kalendarz powstał w ramach działalności Stowarzyszenia Pozytywka i jest współfinansowany ze środków Województwa Podlaskiego.

***

Ewa Woroniecka – fotografka, pasjonatka, absolwentka Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości w Białymstoku, członek Forum Fotografii I Multimediów, współorganizatorka Międzynarodowego Fotofestiwalu BIAŁYSTOK INTERPHOTO Jej prace prezentowane były m. in. na festiwalach – Międzynarodowym Fotofestiwalu Łódź 2019 – grupowa wystawa „EASTOTA”; Międzynarodowym Fotofestiwalu Białystok Interphoto 2019 – „EASTOTA”, „Pamięć czasu”; grupowej wystawie Forum Fotografii i Multimediów (2023) „ALTERNATIVIELY” w Operze I Filharmonii Podlaskiej. Od trzech lat popularyzuje swoją fotograficzną wypowiedź w obszarze onkologii na Ogólnopolskiej Konferencji „Chcę być świadoma i wiedzieć więcej”: 2021 – „Birads 4b”; 2022 – „Patomorfologia – nieznane oblicze”; 2023 – „Tu i teraz”.

Nie szuka daleko, w fotografii zagłębia się w tematy, które są wokół niej. Odnajduje swoją przestrzeń, dotyka egzystencji człowieka jego głębokich przeżyć, przemijania.

Wystawę fotografii Ewy Woronieckiej „TU I TERAZ w drodze po zdrowie” w Małej Galerii APK (Rynek Z. Augusta 9) można oglądać jeszcze do końca października 2023 r.

|Bart.