Historia bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944–1963 przez lata była tuszowana. W wolnej Ojczyźnie możemy wreszcie oddać honor tym, którzy po zakończeniu II Wojny Światowej nie złożyli broni i dalej walczyli o niepodległość. W niedzielę wspólnie wspominaliśmy Żołnierzy Wyklętych. Oddaliśmy im hołd symbolicznym złożeniem kwiatów pod pomnikami, ale także wspólnym, największym biegiem pamięci w Polsce – „Tropem Wilczym”.

Oficjalne uroczystości

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Augustowie rozpoczęliśmy Mszą Świętą. Samorządowcy złożyli także kwiaty i zapalili znicze w miejscach pamięci: przed „Domem Turka” oraz pod „Pomnikiem Żołnierzy Polski Podziemnej poległych na Kresach II RP w latach 1944-1954”. W uroczystościach udział wzięli mi.in.: Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk, Przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Dobrowolska oraz Radny Wojewódzki Paweł Wnukowski.

„Tropem Wilczym”

Już po raz dziewiąty w Augustowie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Z roku na rok projekt gromadzi coraz więcej osób, które aktywnością fizyczną upamiętniają historię Żołnierzy Wyklętych. Każdy mógł wystartować w biegu na symboliczne 1963 metry oraz 10 kilometrów. W sportowym świętowaniu wziął udział również Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk.

– Cieszę się, że wspólnie spotykamy się, aby uczcić pamięć o tych, którzy walczyli za naszą Ojczyznę. Doceniam to, że augustowianie chętnie uczestniczą w aktywnych obchodach, o czym świadczy fakt, że już w czwartek nasz CSIR zamknął listę biegaczy. Gratuluję wszystkim uczestnikom i dziękuję, że razem, ramię w ramię, możemy oddać hołd Żołnierzom Wyklętym – powiedział Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.
 

Rodzinne świętowanie

Na miejscu nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Dzieci chętnie malowały twarze, puszczały bańki mydlane czy bawiły się z chustą. Uczestnicy w ramach pamięci i solidarności mieli okazję zawiesić wstążki z których powstał znak Polski Walczącej. Przy partyzanckim ognisku przygotowanym przez Nadleśnictwo Augustów można było skosztować chleba ze słoniną oraz ogrzać się herbatą.

Augustowianie pamiętają i będą pamiętać o poległych w walce Polakach. W Biegu wzięło udział ponad 200 zawodników. W obchodach uczestniczyły całe rodziny, stowarzyszenia, emeryci, a najmłodsza uczestniczka tegorocznego biegu – Kaja – ma 5 lat. Obiecała, że za rok również spotkamy się na linii startu. Dziękujemy wszystkim współorganizatorom i uczestnikom.


Wyniki w poszczególnych kategoriach:

1963 M Kobiety

Wyniki w poszczególnych kategoriach:

Bieg na 1963 m:

Kobiety:

1. Oliwia Salik
2. Dominika Grzesiukiewicz
3. Justyna Wnukowska

Mężczyźni:

1. Karol Kamiński
2. Mariusz Filipkowski
3. Rafał Sokołowski

Bieg na 10 KM:

Kobiety:

1. Katarzyna Chełmińska
2. Aleksandra Sak
3. Marzena Łaskowska

Mężczyźni:

1. Mateusz Dadura
2. Tomasz Janczulewicz
3. Marek Poniatowski

Gratulujemy!

Fot. augustow.org

[*as] Urząd Miejski w Augustowie

Więcej zdjęć z wydarzeń tego dnia na profilu facebookowym portalu augustow.org:

Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Polski Podziemnej poległych na kresach II RP w latach 1944-1954

TUTAJ >>>

Bieg na 10 km TUTAJ >>>