Od początku roku nad Nettą pojawiło się 13 takich daszków. Teraz nowy wygląd zyska 8.

Fot. augustow.org

Tak jak poprzednie zostaną pokrytym gontem bitumicznym, co, zdaniem radnego Leszka Cieślika, nie jest dobrym rozwiązaniem.

Przyjęliśmy dziś program ochrony środowiska dla gminy Augustów. Te daszki będą pokryte gontem bitumicznym, czyli papą połączoną z rdzeniem z włókna szklanego. To z ekologią niewiele ma wspólnego. Gdybym ja kiedyś podczas realizacji tych bulwarów zaproponował coś takiego konserwatorowi zabytków, to on by mnie wyśmiał. Żeby w strefie ochrony Kanału Augustowskiego używać takiego tworzywa?

Jeden daszek będzie kosztował około 12 tysięcy złotych. Zastępca burmistrza Sławomir Sieczkowski tłumaczy, że na pokrycie gontem urzędnicy otrzymali pozwolenie od konserwatora zabytków.

Mieliśmy inny pomysł na ich wygląd, między innymi kolor. Pani konserwator jednak konsekwentnie nam wskazała i wydała zgodę na gont o kolorze brązowym. Są to jej wytyczne, które teraz realizujemy. Myślę, że pozostałe daszki zrobimy w takim samym duchu, ponieważ nie chcemy, żeby co kilka kroków były one inne.

Poza daszkami do końca maja nad rzeką pojawią się nowe ławki i kosze na śmieci. Stare obiekty zostaną natomiast odnowione. Wszystko ma kosztować 360 tysięcy złotych.

| red: kap

autor: Marta Sołtys / radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki