Oprowadzanie kuratorskie po zbiorach przekazanych do Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, pokaz filmu, warsztaty dla dzieci i dorosłych – to tylko niektóre z wydarzeń organizowanych przez Instytut Pileckiego w ramach 83. rocznicy pierwszej deportacja do Związku Sowieckiego. Sprawdź program i dołącz do wydarzeń!

Wielka sowiecka zbrodnia

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku wojska NKWD rozpoczęły pierwszą masową deportację polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego. W jej wyniku ponad 140 tys. osób – głównie leśników, kolejarzy, osadników cywilnych i wojskowych oraz urzędników państwowych wraz z całymi rodzinami, zostało przesiedlonych na Syberię oraz do północnych obwodów Rosji. Była to największa z czterech wielkich deportacji kresowych przeprowadzonych przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941.

Przyjdź do Instytutu Pileckiego i poznaj historię sybirackich pamiątek!

W dniach 13-15 lutego specjalnie z okazji 83. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do Związku Sowieckiego – biuro Instytutu Pileckiego w Augustowie zostanie otwarte dla zwiedzających. Będzie to wyjątkowa okazja, aby po raz pierwszy zobaczyć i poznać historię pamiątek przekazanych do Domu Pamięci Obławy Augustowskiej – w tym pamiątek podarowanych przez augustowskich Sybiraków. Oprowadzanie kuratorskie poprowadzi dr Łukasz Faszcza – regionalista, specjalista ds. badawczych Instytutu Pileckiego.

Dom Turka w latach 1940-1941 pełnił rolę rejonowego zarządu NKWD. Mieściły się tam pokoje przesłuchań oraz cele, w których przetrzymywano polskich patriotów. To stąd Sowieci kierowali akcją deportacyjną w naszym regionie. Dlatego upamiętniamy wszystkie ofiary deportacji i terroru komunistycznego w Augustowie i na Suwalszczyźnie. Tym bardziej, że wiele z nich już nigdy nie wróciło do swojej małej ojczyzny. – podkreśla Bartosz Gralicki, kierownik Instytutu Pileckiego w Augustowie.

Dodatkowo w ramach dni otwartych, odbędzie się kameralny pokaz filmu pt “Wojna oczami dzieci” oraz filmu w technologii VR “Wagon”.

W roli głównej – Syberia

Instytut Pileckiego przygotował także warsztaty dla dzieci i dorosłych poświęcone tematyce Syberii. 13 lutego odbędą się zajęcia malarskie z Izabelą Cembor, która wprowadzi uczestników w świat barw, kolorów i emocji związanych z pojęciem “Kobieta. Syberia”. Ci nieco młodsi mieszkańcy Augustowa mogą wziąć udział w zajęciach “Od zesłańca do naukowca” prowadzonych przez Monikę Radzikowską z Instytut Pileckiego w Augustowie. Będzie to jedyna okazja, aby poznać historię i narzędzia XIX wiecznych naukowców zesłanych na Syberię. Zachęcamy do zapisów na warsztaty – ilość miejsc ograniczona!

Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Instytutu Pileckiego w Augustowie przy ul. 3 Maja 49. Szczegółowy program dostępny na plakacie. Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu 730-671-077

|Instytutu Pileckiego w Augustowie