Uczestnicy mogli posłuchać cennych prelekcji oraz sprawdzić swój stan zdrowia.

Wykłady w ramach Klubu Pacjenta prowadzili specjaliści, którzy na co dzień dbają o zdrowie pacjentów w Centrum Sercowo-Naczyniowym w Augustowie, Grupa American Heart of Poland.

 – Odpowiednie ćwiczenia fizyczne, dostosowane do stanu zdrowia pacjenta, mogą poprawić wydolność serca, zwiększyć tolerancję wysiłku i zmniejszyć objawy takie jak duszność czy zmęczenie. Rehabilitacja kardiologiczna jest indywidualnie dostosowywana do potrzeb pacjenta. Pamiętajmy, że troska o nasze serce jest niezwykle istotna, a rehabilitacja kardiologiczna może być cennym narzędziem w procesie powrotu do zdrowia i poprawy jakości życia mówił Anna Śliwińska lekarz rehabilitant, Grupa American Heart of Poland podczas swojej prelekcji.

– Ważne jest, aby odpowiednio przygotować się do uprawiania sportu, szczególnie jeśli mamy problemy z krążeniem. Przed rozpoczęciem nowej aktywności fizycznej, warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub innym specjalistą medycznym, aby ocenić nasz stan zdrowia i dostosować program treningowy do naszych indywidualnych potrzeb. Nasz organizm reaguje na wysiłek fizyczny w różny sposób. W trakcie aktywności fizycznej dochodzi do zwiększenia pracy serca i wzrostu przepływu krwi, dlatego ważne jest również monitorowanie sygnałów wysyłanych przez nasze ciało, takich jak duszność, ból w klatce piersiowej czy uczucie zawrotów głowy, i odpowiednie reagowanie na nie. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna, dostosowana do naszych możliwości i wskazówek jest bardzo korzystna dla naszego zdrowiawyjaśniał Łukasz Skubich, fizjoterapeuta podczas Klubu Pacjenta.

Spotkanie w ramach Klubu Pacjenta adresowane jest do osób w każdym wieku.

– Prelegenci mówią w sposób przyjazny i przystępny, dzielą się swoja wiedzą i długoletnim doświadczeniem – warto to wykorzystać, zapytać o kwestie, które są dla nas interesujące. Bardzo się cieszę, że spotkania wzbudzają wiele pozytywnych opinii. Kluby Pacjenta organizujemy w całej Polsce. To spotkanie otwarte, które odbywają się cyklicznie – w celu zwiększania świadomości społecznej z zakresu zdrowia. Od maja spotkania w ramach Klubu Pacjenta będą odbywać się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowa – wyjaśnia prezes Fundacji.

W ramach spotkania uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnych badań, takich jak pomiar ciśnienia krwi, poziom cukru we krwi. Kluby Pacjenta są również okazją do indywidualnych rozmów z ekspertami, zadawania pytań na tematy związane ze zdrowiem

 – Najbardziej zainteresował mnie wykład o bezpiecznym uprawianiu sportu, bardzo dobrze mieć wiedzę na ten temat, wszystko zostało wyjaśnione szczegółowo. Uważam, że tego typu spotkań powinno być więcej mówiła uczestniczka.

 – Bardzo dobrze, że mogłam skorzystać z porad specjalistów. Dowiedziałam się od fizjoterapeuty, jaką aktywność fizyczną powinnam wdrożyć. Mam nadzieję, że uda mi się zmotywować do ruchu. Po wykładzie indywidualnie porozmawiałam z pielęgniarką kardiologiczną na temat mojego ciśnieniadodała seniorka.

Inauguracyjne spotkanie w ramach Klubu Pacjenta odbyło się pod patronatem Jarosława Szlaszyńskiego, starosty augustowskiego.

Od maja br. spotkania w ramach Klubu Pacjenta będą odbywać się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia. Więcej o informacji o Klubach Pacjenta na stronie internetowej Fundacji: www.zsercemdopacjenta.pl

| American Heart of Poland