Materiał powstał we współpracy z Instytutem Pileckiego.

W ramach projektu „Lipcowi” powstało 10 utworów, zainspirowanych prawdziwymi historiami ofiar, opowiedzianymi przez świadków tamtych wydarzeń. Koncert, podczas którego zostały zaprezentowane po raz pierwszy, odbył się 9 lipca 2022 w Augustowie. Teraz przyszedł czas, by mogły zostać usłyszane przez szerszą publiczność i uwiecznione w postaci studyjnego albumu. „Leokadia” zapowiada to niecodzienne wydawnictwo.

Na album złożą się utwory, do których „Żurek” zaprosił m.in. Olenę Yanchuk, Meek, Oh Why?, Anę Andrzejewską, Swiernalis-a czy Roberta Cichego.

O utworze pisze autorka tekstów – Aleksandra Górecka

Tytułowa Leokadia była ukochaną córką Franciszka Chylickiego, jednego z Lipcowych. W ich historii pojawiła się taka sytuacja: żołnierze Armii Czerwonej prowadzą go z przesłuchania, a ona akurat idzie w ich stronę z ubraniami i jedzeniem dla ojca. Jak to dziecko – widząc tatę, rzuciła mu się na szyję. Żołnierze nie tylko wyrwali ją z jego ramion, ale także dotkliwie Leokadię pobili. Ich brutalność mnie poruszyła – przecież miała tylko 9 lat, tyle co mój syn teraz.

Ten numer pokazuje inne oblicze naszego zespołu – stawiamy w nim na pulsującą elektronikę, a to kontrastuje z rockowym hałasem, z którym kojarzy nas wielu słuchaczy. Dzięki eksperymentom ze strukturą przesunęliśmy wahadło naszej stylistyki w stronę szeroko pojętej alternatywy. – o muzycznej warstwie projektu mówi Łukasz Żurkowski

Obława Augustowska to historia młodych ludzi, pełnych pasji i planów na przyszłość, których Sowieci zamordowali w czasie, kiedy wojna już się skończyła. Zbrodni dokonano na Polakach podejrzanych o postawy patriotyczne, o przynależność do Armii Krajowej i antykomunistycznego podziemia. Z punktu widzenia sowieckich okupantów i ich kolaborantów to właśnie oni stanowili największą przeszkodę w utrwalaniu systemu komunistycznego. Historia Obławy to również opowieść o rodzinach ofiar, które przez ponad 50 lat nie mogły głośno upomnieć się o prawdę o swoich zaginionych bliskich. Zastraszane i prześladowane przez PRLowskie służby bezpieczeństwa musiały milczeć i jedynie w ukryciu mogły pielęgnować pamięć o zaginionych. Dzisiaj już się nie boimy i mamy odwagę mówić głośno o tej największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej! Warto podkreślić, że Obława Augustowska nie ma wymiaru jedynie lokalnego – to ważna część ogólnopolskiej pamięci, naszej wspólnej tożsamości. – wspomina Pani prof. Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego

ŻURKOWSKI to zespół polskich muzyków na emigracji, założony w Doncaster przez Łukasza Żurkowskiego – wokalistę, gitarzystę, autora tekstów i kompozytora, pochodzącego z Suwałk.

Muzycznie grupa oscyluje wokół alternatywnego rocka z silnym wsparciem brzmień elektronicznych. W 2019 ich kariera nabrała rozpędu – utwór „Ciemność” zwyciężył w konkursie Męskie Granie Young, dając im przepustkę do grania na największych scenach w Polsce. Występowali nie tylko na Męskim Graniu, ale także na Festiwalu Pol’and’rock

Po debiutanckiej płycie WŁÓCZĘGA, w 2022 roku ukazał się drugi album zespołu, zatytułowany KURZ, zawierający takie rockowe przeboje jak „Zmiennicy”, czy „Western” (duet z Tomaszem Organkiem).

Płyta LIPCOWI, zapowiadana na lipiec 2023, będzie trzecim długogrającym krążkiem grupy Żurkowski.

Materiały prasowe:

https://drive.google.com/drive/folders/1-bFCsT3Vq7uLF4ZAkuQQqrnEU-wvb-h-?usp=sharing

Social media artysty:

https://www.facebook.com/LukaszZurkowskihttps://www.instagram.com/zurkowski _/

|@instytutpileckiego.pl