W sobotę, 6 lipca 2024 w ramach festiwalu LIPCOWI’45 w Augustowie, po raz trzeci odbędzie się koncert-widowisko muzyczne z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej.

Fot. Oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Augustowie

Tym razem opowiemy o Obławie za pomocą już istniejących piosenek z historii polskiej muzyki rozrywkowej w zupełnie nowych, współczesnych aranżacjach, wykonanych przez duety świetnych artystów różnych pokoleń. Na plenerowej scenie na błoniach Netty zobaczymy i usłyszymy, m.in.: Anitę Lipnicką, Marikę, Natalię Nykiel, Wojciecha Waglewskiego, Skubasa, Zalię, Dawida Tyszkowskiego, Wiktorię Zwolińską i Ugorną.

Założeniem koncertu jest to, by przekazać historię Obławy i związane z nią emocje w sposób lekki, pozbawiony patosu, przystępny i nośny dla szerokiego grona odbiorców, a jednocześnie atrakcyjny artystycznie. Obecność na widowni rodzin Ofiar Obławy Augustowskiej, ich potomków, daje temu wydarzeniu szczególny charakter. 

Kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia jest Michał „Dimon” Jastrzębski – muzyk, perkusista, autor tekstów oraz współzałożyciel zespołu Lao Che, pracujący na przestrzeni lat z wieloma artystami, takimi jak m.in. Artur Rojek, Daria ze Śląska, Anieli, Paweł Krawczyk, Pogodno, Matylda Damięcka, Radek Łukasiewicz, Kortez, Nosowska, Polskie Znaki, Żywiołak i wielu innych.

Wspierać go będzie m.in. Tomasz „Kasiuk” Kasiukiewicz – multiinstrumentalista, aranżer, autor muzyki, kierownik muzyczny u Artura Rojka, Darii ze Śląska, Meli Koteluk i Bente Kahan. Członek zespołów Cyrk Deriglasoff, Basia Wrońska, Skubas, Oszibarack, NERVY, Chromosomos. Grał również z takimi artystami jak m.in: Lech Janerka, Brodka, Kasia Groniec, Kortez czy zespół Raz Dwa Trzy.
 
Za reżyserię przedsięwzięcia już po raz trzeci odpowiada Aleksandra Górecka, reżyserka, scenarzystka i autorka tekstów piosenek, a koncert poprowadzi Paweł Swiernalis, artysta pochodzący z Suwałk i Augustowa, terenów dotkniętych Obławą. Widowisku towarzyszyć będzie bogata oprawa wizualna, zaprojektowana w taki sposób, by nie tylko uatrakcyjnić odbiór muzyki, ale też dodatkowo uzupełnić narrację.

Z każdą kolejną edycją koncertu i utworami, które są wydawane w późniejszych etapach, świadomość społeczności rośnie i staje się tematem ogólnopolskim. Każdy z dotychczasowych koncertów poza wyjątkową oprawą muzyczną, przyciągał widownię spektakularnymi wizualizacjami zaprojektowanymi specjalnie pod kątem tematu Obławy Augustowskiej, co składało się na wyjątkową i spójną całość, niosąc przy tym cenny przekaz i oddając hołd tym, po których ślad zaginął bezpowrotnie w lipcu 1945 roku.

Niżej znajduje się aftermovie zeszłorocznej edycji – zachęcamy do zapoznania się celem przybliżenia tematyki i klimatu koncertu:

Głęboko wierzymy, że realizowana przez nas misja, jest w stanie dotrzeć do jak najszerszej publiczności i tym samym opowiedzieć historię Obławy dla obecnych i przyszłych pokoleń tak, by pamięć o nich nigdy nie zgasła.

Zdjęcia: Oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Augustowie

Oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Augustowie