W najbliższą niedzielę 19 maja w Augustowie odbędzie się kolejna impreza z kolarskiego cyklu Maratony Kresowe oraz biegów terenowych Kresowe Trail. Spodziewany jest start 500 zawodników z wielu regionów Polski, a także Litwy, Ukrainy i Łotwy. 

Biegacze i rowerzyści będą startować z niezwykle malowniczo położonych pól namiotowych nad krystalicznie czystym jeziorem Studzieniczne. Będzie to też idealne miejsce na odpoczynek po rywalizacji. Dzięki takiemu położeniu miejsca startu, na trasach znalazły się wyjątkowe miejsca, które należą do największych atrakcji turystycznych regionu. Nie mogło oczywiście zabraknąć odcinka nad Kanałem Augustowskim. Na trasie znajdzie się także Śluza Swoboda, czy też niezwykle interesujący pod względem przyrodniczym Suchar Czarnobrodzki. Trasa prowadzi także skrajem rezerwatu Stara Ruda. Ekscytującym przeżyciem będzie pokonanie wąskiej kładki na rzece Rudawka. Do finiszu będzie prowadziła długa prosta wzdłuż jeziora Studzieniczne. 

Kresowe Trail są biegami terenowymi, na których można rozkoszować się bliskim kontakem z nieskażoną naturą. Na trasach nie ma odcinków asfaltowych. Augustowska trasa należy do najpiękniejszych i najciekawszych w całym cyklu. Biegacze będą rywalizować na dwóch dystansach: Szpurt – 6 km i Wertep – 18 kilometrów. Nazwy biegów zostały zaczerpnięte z mowy kresowej, zgodnie z nazwą i ideą cyklu. Starty zostały zaplanowane na godzinę 9:30. 

Po biegaczach na trasy wyruszą rowerzyści. Będzie to już dwunasta edycja Maratonów Kresowych w mieście Zygmunta Augusta. Rywalizacja będzie się toczyła na pięciu dystansach, z podziałem na kategorie wiekowe. Pierwsi wystartują najmłodsi kolarze w wieku 3-6 lat, uczestnicy wyścigu Mikro. Przedszkolacy będą mieć do pokonania zaledwie 200-300 metrów, ale emocje towarzyszące rywalizacji najmłodszych są ogromne. Każde dziecko otrzyma na mecie medal i upominek.

Dzieci w wieku do 12 lat będa miały do pokonania 6 kilometrów, w tym tuż po starcie wymagający podjazd od jeziora Studzienicznego na Gościniec Czarnobrodzki. Młodzicy 13-14 lat oraz początkujący kolarze zmierzą się z rundą o długości 18 kilometrów. Najwięcej zawodników wybiera Półmaraton, który w Augustowie będzie liczył 36 kilometry. Maratończycy zmierzą się z dystansem 55 kilometrów. 

Dla zawodników, którzy trenują z myślą o triathlonie lub znajdą siły aby wystartować w obu dyscyplinach, będzie dodatkowa klasyfikacja DUAL, która obejmuje bieg 6km i wyścig rowerowy MTB na dystansie 36 kilometrów. Zapisy internetowe są otwarte do czwartku, ale będzie można zapisać się także w dniu zawodów.

Więcej informacji oraz zapisy nas stronach biegów www.kresowetrail.pl i wyścigów rowerowych www.maratonykresowe.pl

Fundacja „Maratony Kresowe”