Bractwo Bartne, Muzeum Kultury Bartniczej oraz Augustowskie Placówki Kultury zapraszają na opowieści ludzi nauki oraz pasjonatów, krążące wokół eksponatów niedawno pozyskanych do prowadzonego w Augustowie Muzeum Kultury Bartniczej.
Ostatnimi czasy do Augustowa trafiły zabytki związane z Kulturą Bartniczą Dawnej Rzeczypospolitej, a nawet starsze, z ziem, Rusi, Inflant, Litwy i Mazowsza]. Prezentacje odbędą się w Sali teatralnej APK o godzinie 14:00, następnie, około godziny 17:00, przetransportujemy się z Państwem do siedziby muzeum, aby zobaczyć to, co stanie się być może przełomowym odkryciem w dziedzinie biologii pszczoły miodnej. Wszystkie pszczele drogi w tym dniu będą prowadzić do Augustowa.
W temat bartnictwa wprowadzi Państwa Piotr Piłasiewicz, prezes Bractwa Bartnego, który opowie najnowszą historię czterech barci. Zaś do przeszłości przeniosą nas:
hab. Dr hab. Adam Tofilski, autor programu „Skrzydlak” do rozpoznawania morfologicznej przynależności pszczół, opowie o pomiarach skrzydeł robotnic pszczoły miodnej z historycznej barci;
dr Michał Kolasa z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie przedstawi temat: Naukowa nekromancja: jaką historię może opowiedzieć nam od wieków martwa rodzina pszczela.
Część wykładowa: godzina14.00 w Augustowskich Placówkach Kultury, sala Kinowa, rynek Zygmunta Augusta 9, 16-300 Augustów
Prezentacja eksponatów: godzina 17:30 Muzeum Kultury Bartniczej, ul. Tytoniowa 9, 16-300 Augustów
Zapraszamy!
| Bractwo Bartne / Fratrum Mellicidarum