Stowarzyszenie JAX wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego serdecznie zapraszają na III Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Basilica Augustoviensis”. Cztery wakacyjne koncerty muzyki klasycznej w mistrzowskich interpretacjach odbędą się od 7 lipca do 25 sierpnia 2024 roku w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.

Podczas koncertów festiwalowych zabrzmią utwory pochodzące z różnych epok muzycznych. Usłyszymy zarówno większe formy cykliczne i wyraziste miniatury, jak i autorskie aranżacje. Wystąpią artyści, którzy od wielu lat aktywnie zaangażowani są w polskie i światowe życie kulturalne – Milena Sołtys-Walosik (sopran), Ryszard Żołędziewski (saksofon), Róża Lorenc (skrzypce), Joanna Woszczyk-Garbacz (flet) oraz organiści – Piotr Rojek, Marek Stefański, Wiktor Brzuchacz i Jakub Garbacz.

W Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie znajdują się 37-głosowe organy, wybudowane w 1952 r. przez firmę organmistrzowską Zygmunta Kamińskiego z Warszawy. Instrument ten jest przykładem polskiej tradycji budownictwa organowego. W 2021 roku zakończono dwa etapy remontu organów: usprawniono trakturę elektropneumatyczną oraz zamontowano nowy kontuar wyposażony w elektryczny system sterowania. Odrestaurowane elementy sprawiły, że organy stały się instrumentem koncertowym.

Organizatorem Festiwalu „Basilica Augustoviensis” jest Stowarzyszenie JAX. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz firmy Ślepsk.

Wstęp na wszystkie koncerty festiwalowe jest bezpłatny.

Stowarzyszenie JAX

|Bart.