Lekcja demokracji

Utworzenie takiego budżetu w ubiegłej kadencji zaproponowała Młodzieżowa Rada Miejska. Jej były przewodniczący – Jan Jachimowicz cieszy się, że pomysł zostanie zrealizowany.

– Dzięki temu uczniowie staną się współgospodarzami w szkole. Bardziej o nią zadbają i będzie ona dla nich przyjazna. Z drugiej strony dla szkoły to świetny mechanizm i okazja do zdobywania wiedzy o potrzebach dzieci. Choć część projektów odpadnie w głosowaniu i nie wygra, to kadra pedagogiczna dowie się czego uczniom brakuje 

 zwraca uwagę młody augustowianin.

Kuźnia pomysłów

Władze miasta liczą, że dla najmłodszych będzie to dobra lekcja postaw obywatelskich, która zaowocuje w przyszłości. Młodzi augustowianie wciąż są grupą, która mniej angażuje się społecznie.

– Augustowski Budżet Uczniowski to zaproszenie, aby uczniowie wpływali na swoje szkoły. To przecież miejsce, gdzie spędzają obecnie nawet połowę swojego czasu. Chodzi o to, aby pokazać im, że mogą bezpośrednio o czymś decydować. Z puli tego budżetu w szkole będzie można coś nowego zamontować, kupić potrzebne urządzenia lub zorganizować np. zajęcia lub wydarzenie. Właściwie pole do popisu jest nieograniczone, a stworzenie projektów leży całkowicie po stronie uczniów 

– mówi zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz.

Pomysły są przyjmowane do końca grudnia, a w styczniu komisja zweryfikuje ich zgodność z regulaminem. Głosowanie wśród uczniów każdej ze szkół odbędzie się w lutym, a zwycięskie projekty zrealizowane zostaną do końca maja.  

Na początek podzielą 35 tys. złotych

Kwotę budżetu dla każdej ze szkół ustalono od 5 tys. złotych wzwyż. Wyliczana jest podstawie liczby uczęszczających tam dzieci, a na każdego ucznia przypada 15 złotych. I tak w „Dwójce” będzie to około 11 tys., w „Trójce” ponad 13,5 tys., w „Czwórce” niemal 6 tys., a w „Szóstce” 5 tys. złotych.

– Swój projekt może złożyć każdy uczeń. Musi go opisać i przygotować do niego wstępny kosztorys. Pod gotowym wnioskiem powinien zebrać 15 głosów poparcia wśród uczniów swojej szkoły, a później przygotować kampanię promocyjną. Ze swoimi argumentami powinien trafić nie tylko do swoich rówieśników, ale do wszystkich uczniów od pierwszej do ósmej klasy, bo wszyscy oni będą decydować w demokratycznym głosowaniu 

– podkreśla wiceburmistrz Chodkiewicz. 

Jak wspomina zastępca burmistrza, są spore szanse wprowadzenia budżetów uczniowskich również w szkołach średnich zarządzanych przez powiat. Wstępną, pozytywną deklarację na ten temat otrzymał już na spotkaniu w Starostwie Powiatowym.