Prezentujemy twórczość Izabeli Krzak. Prace powstały w technice graficznej z wykorzystaniem tuszu i rapidografu. Technika ta wymaga cierpliwości i dokładności, zmysłu przestrzennego oraz pewnej ręki. Efektem pracy autorki jest kilkanaście prac przedstawiających rośliny, przedmioty czy elementy ze świata wodnego np. muszle. Wystawa czynna do 29 czerwca.

„Malarstwo i rysunek stały się moim hobby kilkanaście lat temu. Z wykształcenia jestem filologiem angielskim. Nie miałam styczności z kierunkami artystycznymi, jestem osobą, która uczy się sama. Nigdy też nie prezentowałam swoich prac na wystawach. Jestem introwertyczką i gdyby nie wsparcie mojego partnera, prawdopodobnie nigdy nie zdecydowałabym się na żadną wystawę. Do dziś zastanawiam się jak udało mu się mnie przekonać.

Maluję farbami akrylowymi. Są to głównie abstrakcje o charakterze minimalistycznym.
W rysunku natomiast przeważają prace wykonane ołówkiem z dużym naciskiem na chropowatość tekstury przedstawianych obiektów. Próby przedstawienia takich struktur doprowadziły z czasem do tego, że zrezygnowałam z ołówka na rzecz tuszu. Uznałam, że tusz pozwoli mi w lepszy sposób wydobyć surowość materiałów. Rysowałam głównie kości/ czaszki zwierząt, wyposażone w pancerze kraby czy homary, ale i narzędzia stolarskie (im bardziej zardzewiałe tym lepiej). Można powiedzieć, że to nie sam obiekt jest ważny, ale jego warstwa zewnętrzna, powierzchnia.

W pewnym momencie, mniej więcej w roku 2019, natknęłam się na książkę poświęconą twórczości Paula Signac’a. Po obejrzeniu kilku fotografii jego obrazów, uznałam, że moje rapidografy będą się idealnie sprawdzać w puentylizmie. Zaczęłam komponować obraz z ułożonych na sobie lub obok siebie maleńkich kropeczek. Technika ta choć satysfakcjonująca, jest też niezwykle czasochłonna. Przykładowo: Rysunek chrząszcza na formacie A4 zajmuje średnio 30 godzin, ale rysunek ryb na formacie A2 to już 300 godzin.

Myślę, że jestem dopiero na początku uczenia się tego jak wykorzystywać puentylizm najefektowniej i pozostanę przy tej technice jeszcze przez długo.”

|APK