II grupa Zespołu Tańca Ludowego „Bystry” w dniach 11-21.07.2024 r. wzięła udział w 51. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej KIELCE 2024 w ramach realizacji oferty pn. „A czas płynie – organizacja warsztatów tanecznych i wyjazdu na 51. Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej do Kielc młodszej grupy Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”.
W programie wymienionej imprezy znalazł się konkurs taneczny, korowód ulicą Sienkiewicza, występy na Rynku, warsztaty taneczne oraz zwiedzanie Ziemi Świętokrzyskiej. Zwieńczeniem pobytu był koncert galowy, który odbył się w amfiteatrze na Kadzielni. Ponad 700 wykonawców stworzyło niezwykłe muzyczno-taneczne widowisko, ale emocji dostarczyły też festiwalowe nagrody. „Bystry” zdobył Srebrną Jodłę zajmując tym samym II miejsce za wiązankę tańców kurpiowskich pn. „Zabawy kurpiowskie”. Jest to ogromne wyróżnienie dla tak młodej grupy.
Na scenie amfiteatru Kadzielnia młodzi tancerze i wokaliści przedstawili swoje najlepsze układy oraz piosenki, które prezentowali w trakcie przeglądów konkursowych. Przed publicznością wystąpiły setki talentów z Polski, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Było to wielkie przeżycie dla tak młodych ludzi. Samo przygotowanie, próby i w końcu koncert galowy to wiele emocji i przeżyć, które kształcą przyszłe życie młodego pokolenia.
Żeby nie być gołosłownym przytaczamy wypowiedź harcmistrza Tomasza Rejmera dla echodnia.eu:
– To był gorący festiwal, pełen piorunujących emocji, dosłownie i w przenośni – podsumował harcmistrz Tomasz Rejmer, komendant festiwalu. – Na szczęście wszystko przebiegło bezpiecznie i dzieci mogły dać z siebie wszystko na scenie. Co ważne, rośnie nie tylko poziom artystyczny, ale też zainteresowanie festiwalem. Na widowni jest 5 tysięcy osób. Widać, że ta impreza ma sens, warto ją robić – podkreślił Tomasz Rejmer.
Warsztaty taneczne prowadzone przez wybitnych instruktorów i tancerzy podniosły poziom techniczny i artystyczny grupy. Pani Anna Budnicka – taniec klasyczny, Agnieszka Adamczyk i Hanna Laskovich – taniec ludowy włożyły wiele serca i cierpliwości, aby „Bystrzacy” wynieśli jak najwięcej z ich zajęć.
W międzyczasie grupa zwiedziała Zamek w Chęcinach, Jaskinię Raj oraz Kielce, a męczone nogi, jak przystało na tancerzy ukoiła w Basenach Tropikalnych. W drodze powrotnej do Augustowa Bystrzacy zwiedzili Jasną Górę.
Uczestnicy wyjazdu oraz ich rodzice serdecznie dziękują za dofinansowanie udziału w festiwalu Burmistrzowi Miasta Augustowa Mirosławowi Karolczukowi, Podlaskiemu Kuratorium Oświaty – Pani Kurator Agnieszce Krokos-Janczyło oraz Zarządowi Towarzystwa Młodego Krechowiaka z Prezes Ewą Młodzianowską na czele.
|ZTL Bystry