„Dziedzictwo i środowisko” pod takim hasłem odbyło się w Augustowie dwudniowe seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie „Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny”. Stowarzyszenie formalnie zaistniało w ubiegłym roku, chociaż jego powstanie poprzedzone było kilkuletnim okresem prac w ramach porozumienia terytorialnego pod tą sama nazwą. Skupia ono obecnie 22 samorządy z powiatów sejneńskiego, augustowskiego, monieckiego i sokólskiego.

– W spotkaniu biorą udział samorządowcy, osoby świata nauki, które nas wspomagają przy przygotowaniu projektów i zadań, aby były one z jednej strony możliwe do realizacji jednocześnie w zgodzie np., z dyrektywą UE dotyczącą ochrony różnorodności biologicznej. Tylko taki mariaż naszych zadań i działań samorządów ze światem nauki i biznesem da możliwość tego najbardziej wszechstronnego i dobrego przygotowania wniosków które dadzą szanse rozwoju i jednocześnie pozwoli nie zaprzepaści tego, co jest naszym bogactwem.

– powiedział w przerwie prowadzący konferencję prezes zarządu Stowarzyszenia „Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny”, Bogdan Dyjuk.

Poniedziałkową (18. O3), konferencyjną część seminarium poświęcono właśnie wystąpieniom fachowców, ludzi wspierających swoją wiedzą i doświadczeniem działania mające na celu pełniejsze i zgodne z obecnym zapotrzebowaniem turystów i mieszkańców wykorzystanie olbrzymiego, wielopłaszczyznowego potencjału Kanału Augustowskiego, Czarnej Hańczy, Czarnej Biebrzy, oraz obszarów przez które Kanał Augustowski i wymienione dwie rzeki przepływają.

Po wystąpieniu Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Stefana Krajewskiego i Burmistrza Augustowa – Mirosława Karolczuka przed zgromadzonymi wystąpili:

– Adam Walicki z Instytutu Kronenberga, który przybliżył temat pt. Smart City i Smart Village jako komponenty rozwoju miast i gmin.

– O Funduszach Europejskich dla Podlaskiego 2021-2027 na rzecz środowiska i turystyki mówiła Joanna Sarosiek – dyr. Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim.

– Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej oraz funkcji ekosystemów na terenie województwa podlaskiego, były tematami wystąpienia dyr. Anny Krysztopik z Departamentu Ochrony Środowiska w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego,

– Dr Marzena Suchocka z SGGW Warszawa, przedstawiła wyniki monitorowanie różnorodności biologicznej na przykładzie warszawskiego indeksu różnorodności biologicznej.

Tematami wtorkowych (19.03) warsztatów były: ekoobserwatoriom, lokalizacja atrakcji przyrodniczych na obszarze ABPT, sposoby zagospodarowania terenów cennych przyrodniczo.

– Ten kilkuletni okres poprzedzający dzisiejsze wydarzenie, to był czas intensywnej pracy, przygotowania strategii terytorialnej związanej z realizacją różnych pomysłów inwestycyjnych przedstawionych przez samorządy, przedsiębiorców i organizacje, które mają szansę realizacji. W Programie Regionalnym Operacyjnego Funduszu Europejskiego dla Podlaskiego 2021-2027 znalazły się fundusze dedykowane partnerstwom terytorialnym funkcjonującym w województwie. W tym oczywiście dla Stowarzyszenia „Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny”. (…) Tak jak w wielu przypadkach, najdłużej trwa przygotowanie wniosków, pomysłów, projektów. Sama realizacja w dzisiejszych czasach może być krótkotrwała. Teraz musimy przygotować dobry wniosek.

– powiedział Bogdan Dyjuk.

Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy z prezesem zarządu Stowarzyszenia „Augustowsko-Biebrzański Park Turystyczny”, Bogdanem Dyjukiem zamieszczonym niżej.

Mówi Bogdan Dyjuk.

|Bart.