Laparoskopia ginekologiczna to zaawansowana metoda diagnostyczna i operacyjna, która umożliwia precyzyjną ocenę oraz skuteczne leczenie różnorodnych schorzeń i zaburzeń ginekologicznych. Jej zastosowanie przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powikłań oraz skraca czas rekonwalescencji, co sprawia, że jest coraz częściej wybierana przez lekarzy i pacjentki.
Czym jest laparoskopia ginekologiczna?
Laparoskopia ginekologiczna należy do endoskopowych metod chirurgicznych. Umożliwia lekarzom dokładną analizę narządów rodnych i jamy brzusznej za pomocą małej kamerki wprowadzonej przez niewielkie nacięcie w ścianie brzucha. Pozwala ona na dokładną ocenę narządów rodnych, identyfikację ewentualnych zmian patologicznych oraz diagnozowanie przyczyn różnych schorzeń, takich jak chociażby niepłodność, endometrioza, zmiany w jajnikach. Dzięki procedurze lekarze mogą również przeprowadzać różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne w sposób minimalnie inwazyjny, przy zastosowaniu specjalnych mikronarzędzi elektrochirurgicznych. Z głównych zalet laparoskopii ginekologicznej jest mniejsze ryzyko powikłań oraz szybsza rekonwalescencja i gojenie się ran w porównaniu do tradycyjnych zabiegów chirurgicznych. Duże powiększenie optyczne też jest tutaj atutem.
Jak przebiega laparoskopia ginekologiczna?
Podczas laparoskopii ginekologicznej stosuje się znieczulenie ogólne. Lekarz przez niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia w brzuchu wprowadza kamerkę, za pomocą której może dokładnie obserwować narządy wewnętrzne, a także mikronarzędzia, dzięki którym może nacinać, usuwać fragmenty tkanek lub narządów. Procedurę rozpoczyna natomiast wypełnienia jamy brzusznej dwutlenkiem węgla (CO2) w celu poprawienia wizualizacji i manipulacji. Po zakończonym zabiegu wypuszcza się dwutlenek węgla z jamy brzucha i zaszywa się drobne nacięcia. W przyszłości pozostawiają one niewielkie blizny.
Czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować do laparoskopii?
Przed przystąpieniem do laparoskopii należy przestrzegać kilka ważnych zaleceń. Przede wszystkim, kobieta powinna pozostawać na czczo przez kilka godzin przed planowanym zabiegiem, należy również przestrzegać zaleceń dotyczących diety, które zostały podane przez lekarza. Dodatkowo pacjentki powinny zaprzestać przyjmowania kwasu acetylosalicylowego na okres około 7 dni przed operacją. Należy także poinformować lekarza prowadzącego operację oraz anestezjologa o stosowaniu jakichkolwiek leków przeciwzakrzepowych. Ponadto, należy mieć też wykonane wcześniej zalecane badania diagnostyczne. Przygotowanie powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.
Gdzie można wykonać laparoskopię ginekologiczną w Białymstoku?
Laparoskopię ginekologiczną wykonują lekarze z Kliniki Bocian w Białymstoku. Wszystkie kobiety zainteresowane skorzystaniem z tej procedury proszone są o bezpośredni kontakt telefoniczny z placówką: +48 85 744 77 00.
*materiał partnera [as]
|Bart.