Najlepszy film ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, cztery nagrody specjalne za reżyserię i cztery nagrody indywidualne – za rolę drugoplanową męską (Robert Więckiewicz), charakteryzację, montaż i reżyserię obsady filmu pełnometrażowego – to najlepsza zapowiedź filmu Pawła Maślony „Kos”, jaki w czwartek – 8 lutego – o godz. 18:30 w augustowskim kinie Iskra pokaże DKF KINOCHŁON. Gośćmi tego pokazu będą Agnieszka Gorochowska, filmowa Pułkownikowa Maria Giżyńska oraz reżyser filmu, Paweł Maślona.

Srodze zawiedzie się ten, kto oczekuje patetycznego kina historycznego o wielkiej postaci, Tadeuszu Kościuszce, który złotymi zgłoskami zapisał się w księdze polskich dziejów. Nie! (Choć, bez wątpienia, tak właśnie się zapisał) „Kos” to znakomity, przemyślany film akcji, któremu nie obca jest westernowa konwencja. Kinowy ekran przeniesie nas do wiosny 1794 roku, kiedy to do kraju wraca generał Tadeusz „Kos” Kościuszko (Jacek Braciak), który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo (Jason Mitchell). Tropem Kościuszki wraz z listem gończym podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz, Dunin (nagrodzony Złotym Lwem Robert Więckiewicz), który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię… To opowieść, w której ukazana w sposób absurdalny i groteskowy przemoc przeplata się z czarnym humorem, do tego błyskotliwe dialogi.

Odkryć wszystkie arkana fabuły i smaczki świetnie rozpisanych dialogów pomoże nam sam reżyser – Paweł Maślona (graliśmy z KINOCHŁONEM wszystkie jego filmy, a dyskutowaliśmy z nim po seansie „Ataku paniki”), czyli człowiek, który o „Kosie” wie, dosłownie, wszystko oraz Agnieszka Grochowska, odtwórczyni roli Pułkownikowej Marii Giżyńskiej, wspaniała aktorka filmowa, teatralna i serialowa („Pręgi”, „Podróż Niny”, „Bez wstydu”, „Żeby nie było śladów”). Z gośćmi porozmawia dobrze znany Naszej Widowni prelegent – Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku.

To będzie fantastyczny, bo filmowy, Tłusty Czwartek – serdecznie zapraszamy i obiecujemy rewelacyjny wieczór w dobrym towarzystwie!

APK – DKF KINOCHŁON

Cennik i rezerwacja biletów:

Bilet na pojedynczy pokaz: 18 zł

Bilet ulgowy: 12 zł

Karnet na cztery pokazy: 60 zł (ważny przez pół roku)

Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.