Polacy należą do grupy narodów najbardziej zadowolonych ze swojego życia – wynika ze statystyk z 2022 roku, opublikowanych w poniedziałek przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

Fot. PAP/Marcin Obara

Eurostat w prowadzonych badaniach oceniał satysfakcję z życia przy pomocy 10-punktowej skali, gdzie 0 oznacza „bardzo niezadowolony”, a 10 „bardzo zadowolony”.

Średni wynik dla Unii Europejskiej to 7,1 punktu. W 18 z 27 krajów UE ogólne zadowolenie z życia zostało ocenione powyżej lub na tym samym poziomie co średnia.

Najbardziej zadowoleni ze swojego życia są Austriacy – 7,9 pkt.; za nimi ex aequo Polska, Finlandia i Rumunia – po 7,7 pkt.; w Belgii i Holandii średnia wyniosła po 7,6 pkt.

Na drugim końcu skali pod względem deklarowanej satysfakcji z życia znaleźli się Bułgarzy (5,6 pkt.), Niemcy (6,5 pkt.) i Grecy (6,7 pkt.).

We wszystkich krajach z wyjątkiem Bułgarii średnia ocena zadowolenia z życia była wyższa niż 6, co oznacza, że większość ludzi w UE deklarowała raczej zadowolenie niż niezadowolenie.

Na zadowolenie z życia może wpływać wiele czynników, takich jak wiek, poziom wykształcenia, sytuacja rodzinna i finansowa, a także różnorodność doświadczeń, wyborów, priorytetów i wartości danej osoby – zastrzega Eurostat.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/