Polska jest liderem wśród krajów UE w kwestii otwartości danych – poinformował w piątek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jego zdaniem pozwalają one na m.in. weryfikację informacji czy rozwijanie kompetencji cyfrowych i biznesów.

Fot. PAP/Marcin Obara

„Otwarte dane to sukces Polski (…) Dane publiczne to fundament nowoczesnego państwa – transparentnego, otwartego na obywatela i jego potrzeby, państwa cyfrowego. Umożliwiają tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań” – powiedział Gawkowski na konferencji prasowej.

Przekonywał, że dane te pozwalają efektywnie korzystać z internetu, weryfikować informacje, rozwijać kompetencje cyfrowe oraz działalność gospodarczą. „Jesteśmy najlepsi w Europie, zaraz za Francją. Liderujemy w zakresie otwierania danych” – dodał.

Gawkowski wyjaśnił, że każdy może skorzystać z zasobów portalu dane.gov.pl w swoim codziennym życiu albo do celów zawodowych, naukowych czy badawczych. „W portalu danych sprawdzimy m.in., ile osób nosi to samo imię, nazwisko albo jakie imiona nadawano noworodkom w ostatnim czasie” – wymienił. Dodał, że znajdziemy tam również informacje o przemycanych przez granicę towarach czy ruchu lotniczym w Polsce, tj., dokąd i z którym z przewoźników najczęściej latają Polacy. Na podstawie tych danych powstają aplikacje, które pomagają np. zaplanować drogę do pracy, dostosować ubiór do pogody czy czuć się bezpiecznie w górach – wskazywał.

Ministerstwo Cyfryzacji wskazało, że portal dane.gov.pl przez lata przechodził transformację, aby łatwiej było z niego korzystać. W efekcie zdobył uznanie Komisji Europejskiej. Dodano, że potwierdzają to wyniki badania „Open Data Maturity” oceniającego postępy oraz poziom dojrzałości krajów europejskich w zakresie otwierania danych publicznych. W ostatniej jego edycji Polska awansowała na 2. miejsce tuż za Francją. Jedną z ocenianych kategorii były krajowe portale danych. Portal dane.gov.pl awansował na pierwsze miejsce, wyprzedzając 34 kraje europejskie biorące udział w badaniu.

W trakcie konferencji poinformowano, że resort cyfryzacji podpisał list intencyjny z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, która wkrótce ma udostępnić swoje dane w portalu dane.gov.pl.

„Namówiliśmy szereg gmin do tego, by otwierały dane i dzieliły się tym, co się w nich dzieje. Szereg aplikacji i rozwiązań zostało stworzonych właśnie dzięki takim rozwiązaniom, jakim są otwarte dane. Wierzę, że budowanie przyjaznego cyfrowego państwa jest możliwe. Zachęcam też inne samorządy, by otwierały dane” – powiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Dane.gov.pl to państwowy portal otwartych danych, który jest źródłem wiarygodnych, na bieżąco aktualizowanych danych, udostępnianych bezpłatnie przez administrację publiczną oraz podmioty prywatne do ponownego wykorzystywania. W jednym miejscu można znaleźć dane z różnych kategorii, np. zdrowie, gospodarka i finanse, środowisko, ludność i społeczeństwo. Większość danych udostępnianych jest w otwartych formatach umożliwiających ich maszynowy odczyt, a niektóre – przez interfejs programistyczny API.

Aby korzystać z serwisu nie trzeba się rejestrować. Serwis działa od maja 2014 roku. (PAP)

bk/ mick/