Mają od 18 do 26 lat. Każda z nich jest inna. Ma inne pasje, zainteresowania oraz życiowe priorytety. Wszystkie jednak odnalazły jeden wspólny cel – Stawienie czoła hejtowi. W realizowanej w Konkursie Miss Polonia Województwa Podlaskiego, kampanii społecznej „HEJT OFF – Włącz empatię” pokazują, jak poradzić sobie ze zjawiskiem hejtu. Gdzie szukać pomocy orazjak skutecznie dostrzegać, że ktoś inny jej potrzebuje.

„W gimnazjum byłam ofiarą hejtu i nękania. Każdego dnia zmagałam się z krytyką, która obniżała moją samoocenę niemal do zera. Bałam się chodzić do szkoły. Przestałam realizować swoje pasje. Przestałam też spełniać swoje marzenia, ale nie poddałam się. Dziś stanęłam twarzą w twarz z moim największym lękiem jakim była ocena rówieśników. Biorę udział w konkursie Miss Polonia Województwa Podlaskiego i walczę z hejtem, by dać innym siłę i odwagę i nigdy nie pozwolili, by hejt ich zatrzymał” – mówi pochodząca z Czarnocina koło Łomży, 22-letnia Anna Kopczewska pomysłodawczyni nazwy kampanii „HEJT OFF – Włącz empatię”.

Hejt to zjawisko, które zabija po cichu nie pozostawiając śladów na ciele i które rozprzestrzenia się okrutnie szybko. Jego ofiarami stają się coraz młodsze osoby, które wielokrotnie nawet mimo wsparcia najbliższych nie są w stanie udźwignąć ciężaru nękania.

„W ramach 10-letniej realizacji Konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego, co roku tworzymy liczne inicjatywy społeczne oraz kampanie tematyczne przekazujące wiedzę dotyczącą ogólnych problemów oraz tych, zachęcających do świadomych zachowań takich jak m.in. profilaktyka zdrowia kobiecego. W tym roku postanowiliśmy zmierzyć się z problemem hejtu. Bardzo poruszyła nas historia pewnej nastolatki, która jakiś czas temu, mimo wsparcia bliskich nie poradziła sobie z trwającym latami hejtem. Chcemy pokazać, że nie godzimy się na to, by zło i nienawiść niszczyły marzenia, pasje i życia młodych ludzi.” – mówi Anna Kurządkowska-Kosińska, organizator konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego.

I tak oto, 15 finalistek konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego 2025 przez cały styczeń za pomocą swoich kont w mediach społecznościowych oraz za pomocą różnego rodzaju działań bezpośrednich, takich jak organizacja warsztatów dla rówieśników, czy innych spotkań – pokazywać będzie czym jest hejt i jak mu zapobiegać.

„Empatia jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi przeciwdziałania hejtowi. Rozwijając zdolność współodczuwania i zrozumienia emocji innych, młodzież staje się bardziej świadoma swoich działań, co ogranicza skłonność do agresji w Internecie. Promowanie empatii powinno być priorytetem w edukacji i wychowaniu, aby budować bardziej świadome i wspierające społeczeństwo. W związku z kampanią ,,HEJT-OFF – włącz empatię” w której uczestniczę jako finalistka Miss Polonia Województwa Podlaskiego, zorganizowałam w Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach spotkanie z rówieśnikami na temat hejtu. Podczas spotkania starałam się poznać skalę zjawiska oraz to, czy moi koledzy i koleżanki ze szkoły zetknęli się z hejtem. Rozmawialiśmy o formach walki z nienawiścią w internecie oraz o tym jak wpływa to na życie młodych ludzi” – dodaje 18-letnia Maria Czerepko z Knyszyna.

„Warto głośno powiedzieć dość i promować język bez przemocy, oparty na empatii i zrozumieniu drugiego człowieka. Głęboko wierzymy, że kampania „HEJT OFF – Włącz empatię” uświadomi ludziom jak ważne jest porozumienie bez przemocy” – uzupełnia wypowiedź koleżanki, Maja Kuberska z Białegostoku.

Każdego roku realizację kampanii, którą tworzą młodziutkie finalistki konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego wspiera Fundacja Anny Rytel. Co roku w dniu gali finałowej jedna z dziewcząt otrzymuje zaszczytny tytuł Miss Fundacji, który jest wyróżnieniem za liczne działania społeczne oraz zaangażowanie w działania charytatywne.

„Podziwiam te młode dziewczęta za ich pomysły, odwagę oraz zaangażowanie. Za to, jak trafnie potrafią rozpoznawać to, co złe i z jaką determinacją pragną przeciwdziałać temu, co krzywdzące. Choć wybór ten każdorazowo jest bardzo trudny, cieszę się, że każdego roku mogę na scenie nagrodzić jedną z dziewcząt.” – dodaje Anna Rytel, Prezes Fundacji Anny Rytel.

„Jako nastolatka doświadczyłam hejtu na własnej skórze. Były to trudne chwile, które nauczyły mnie, jak bolesne mogą być słowa. Na szczęście miałam wsparcie mojej rodziny, która pomogła mi odbudować wiarę w siebie. Dziś wiem, jak kluczowe jest, by nie zostawiać osób doświadczających hejtu samych z tym problemem. Kampania 'Hejt-OFF. Włącz empatię’ to dla mnie szansa, by zwrócić uwagę na to, jak ważna jest życzliwość i wsparcie. Chcę inspirować innych, byśmy razem stworzyli przestrzeń wolną od hejtu, w której empatia i szacunek będą na pierwszym miejscu.” – podsumowuje 25-letnia Sylwia Berus z Suwałk.

„To będzie piękny styczeń i piękne rozpoczęcie nowego roku!” – przyznają zgodnie młode podlasianki, które choć zdają sobie sprawę, że nie naprawią całego świata, wierzą, że ogromnym sukcesem będzie, jeśli uda im się pomóc choć jednej osobie dotkniętej hejtem.

Zdjęcia: Organizator Konkursu Miss Polonia Województwa Podlaskiego