Cyberprzestępcy, aby wyłudzić pieniądze, często wykorzystują popularne portale społecznościowe oraz komunikatory. Włamując się na konta społecznościowe, podszywają się pod ich właścicieli i wysyłają wiadomości z prośbą o kody BLIK. Tym razem ofiarą oszustów padły dwie mieszkanki powiatu augustowskiego.

Fot. KPP w Augustowie

Do augustowskich policjantów zgłosiła się kobieta oszukana ,,na Blika”. Cyberprzestępcy podszyli się pod jej szwagra i włamali się na jego konto społecznościowe. Następnie za pośrednictwem komunikatora poprosili  27-latkę o opłacenie zamówienia. Kobieta była przekonana, że koresponduje z członkiem rodziny, dlatego wygenerowała kod BLIK. Kiedy po transakcji skontaktowała się ze szwagrem okazało się, że ten nie wysyłał do niej żadnych wiadomości. Wówczas mieszkanka miasta zrozumiała, że została oszukana. W efekcie kobieta straciła 500 złotych.

Kolejną osobą, która tego dnia zgłosiła się do augustowskich policjantów była 20-latka. Kobieta została oszukana podczas sprzedaży telefonu na portalu aukcyjnym. Mieszkanka powiatu augustowskiego po wystawieniu przedmiotu na sprzedaż niemal natychmiast dostała wiadomość, że zakup został sfinalizowany i kupujący przelał środki.

W kolejnej korespondencji kobieta dostała link, który miał ją skierować do strony banku. 20-latka podała wszystkie dane i zalogowała się do swojego konta bankowego. Następnie zadzwoniła do niej kobieta z kolejnymi instrukcjami. Jak twierdziła, należało zwiększyć limity wypłat i wpłat Blik, aby kupujący mógł przelać pieniądze. Aby to zrobić 20-latka miała wygenerować i podać kody blik, następnie potwierdzić kody autoryzacyjne. Po zakończonej rozmowie kobieta ponownie zalogowała się na konto, aby sprawdzić, czy otrzymała płatność. Jak się okazało z jej konta zostało wypłacone ponad tysiąc złotych.

Podczas zakupów w Internecie pamiętajmy o ostrożności i sprawdzaniu wiarygodności sprzedających. Decydując się na transakcję poza portalem, musimy liczyć się z tym, że nie będzie ona objęta ochroną kupującego.