Cztery polskie ekipy zdecydowały się w tym roku na debiut w motorowodnych mistrzostwach Europy łodzi P-750. I wypadł on niezwykle udanie. W klasie P-750 Stock załoga w składzie Adam Suszczyk (pilot) i Małgorzata Mrówczyńska (co-pilot) wywalczyła srebrne medale, a duet Aleksander Rapacki (pilot) i Katarzyna Łysik (co-pilot) brązowe.
Polski sport motorowodny to kilkadziesiąt lat tradycji i międzynarodowych sukcesów. Jednak pierwsze łodzie w klasie P-750 (pompowane, czterometrowe katamarany napędzane silnikami o mocy 50 KM) pojawiły się na naszych akwenach kilka lat temu, a oficjalne mistrzostwa Polski są rozgrywane od 2022 roku. Nic więc dziwnego, że dopiero w tym sezonie zawodnicy z licencjami sportowymi rodzimej federacji zadebiutowali na międzynarodowej imprezie mistrzowskiej. W Norwegii na europejskim czempionacie reprezentowały nas cztery dwuosobowe ekipy (każda załoga to pilot i co-pilot). W klasie Stock byli to Adam Suszczyk i Małgorzata Mrówczyńska oraz Aleksander Rapacki i Katarzyna Łysik, a w klasie Modified Andreas Brillowski i Dennis Brillowski oraz Dariush Brillowski i Lucas Brillowski.
Fot. PZMiNW
Najlepiej z reprezentantów Polski te wieloetapowe zawody, które składały się z dwóch wyścigów długodystansowych, czterech po tradycyjnym obwodzie i dodatkowego biegu finałowego, rozegrał duet Adam Suszczyk – Małgorzata Mrówczyńska (Ślizg Szczecin). Polacy sięgnęli po historyczne srebrne medale mistrzostw Europy. Na podium, z brązowymi krążkami czempionatu, zameldowała się także druga polska ekipa w tej klasie, Aleksander Rapacki i Katarzyna Łysik (WKS Zegrze). Reprezentantów naszego kraju wyprzedziła jedynie załoga z Norwegii
Medaliści motorowodnych ME w klasie P-750 Stock (Tvedestrand, Norwegia | 9-13.07.2025 r.)
1. Glenn Thomas Johanse z co-pilotem (Norwegia) 40 pkt
2. Adam Suszczyk – Małgorzata Mrówczyńska (Polska, Ślizg szczecin) 30 pkt
3. Aleksander Rapacki – Katarzyna Łysik (Polska, WKS Zegrze) 30 pkt
W klasie P-750 Modified załogom reprezentującym Polskę nie udało się stanąć na podium, ale wracają z zawodów z bagażem bardzo cennych doświadczeń. Mistrzami Europy, podobnie jak w klasie Stock, zostali gospodarze.
Medaliści motorowodnych ME w klasie P-750 Modified (Tvedestrand, Norwegia| 9-13.07.2025 r.)
1. Roy Uberg-Sandvik z co-pilotem (Norwegia) 37 pkt
2. Thor Albert Guttormsen z co-pilotem (Norwegia) 32 pkt
3. Paul-Karel Ypma z co-pilotem (Niderlandy) 30 pkt
—–
5. Andreas Brillowski – Dennis Brillowski (Polska, Ślizg Szczecin) 21 pkt
6. Dariush Brillowski – Lucas Brillowski (Polska, Ślizg Szczecin) 15 pkt

Informacje o klasie P-750
Pierwsze pontony tego typu powstały w latach 80-tych w Republice Południowej Afryki i były wykorzystywane jako jednostki ratunkowe. Szybko jednak okazało się, że ich walory świetnie sprawdzą się w sporcie motorowodnym. Widowiskowe wyścigi są od lat rozgrywane między innymi w Australii, Nowej Zelandii i RPA. Klasa staje się coraz bardziej popularna w Europie.
Parametry łodzi P-750
Konstrukcja: pompowany katamaran
Długość łodzi: 4195 mm
Długość pokładu wewnętrznego: 2300 mm
Maksymalna moc silnika: 50 KM
Masa własna: 85 kg
Maksymalna masa (z załogą): 335 kg
Maksymalna waga silnika: 95 kg
Załoga: 2 osoby
Maksymalna prędkość: około 120 km/h
Źródło informacji: Biuro Prasowe Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
– Adrian Skubis-

Opublikował: Bart.