To wyjątkowe święto muzyki rozpoczęło się występem Kameralnego Chóru Accolada z Rygi, laureata ubiegłorocznej edycji festiwalu. Inauguracyjny koncert odbył się w poniedziałek, 8 maja, w Soborze św. Trójcy w Hajnówce. Samorząd Województwa Podlaskiego, który jest partnerem wydarzenia, reprezentował marszałek Artur Kosicki. Uczestniczył w nim także wicepremier, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, parlamentarzyści, samorządowcy, dostojnicy kościoła katolickiego i duchowni cerkwi prawosławnej.
Hajnowski festiwal dotyka zarówno istoty liturgii Kościoła prawosławnego, jak również istoty historii i tradycji Polski. Mówił o tym wicepremier Jacek Sasin.
–Dzisiaj będziemy nie tylko wielbić Boga przez śpiew, ale także będziemy wspominać wspaniałe dziedzictwo Rzeczypospolitej, które tutaj, na tej ziemi, jest wciąż żywe, pomimo zmian granic i wieków, które upłynęły. Tej Rzeczypospolitej, która była zawsze domem i matką wielu narodów, kultur i religii. Jesteśmy dumni z tej spuścizny i chcemy o niej pamiętać– akcentował.
Wicepremier podkreślił wielki wkład, jaki w dzieje, historię i kulturę naszego kraju wniosły osoby wyznania prawosławnego. W imieniu polskiego rządu zadeklarował wsparcie dla wspólnoty prawosławia w jej działaniach na rzecz zachowania tożsamości.
– Chcemy czynem, a nie tylko słowem świadczyć o tym, że Polska dla nas jest jedna, Polacy są wszyscy tak samo ważni – powiedział, gratulując i życząc wielu wspaniałych przeżyć podczas festiwalowego tygodnia.
Podlaska marka
Organizację Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (MFHDMC) po raz kolejny już wsparł Zarząd Województwa Podlaskiego.
–To zaszczyt, że możemy pomagać przy tego rodzaju przedsięwzięciach, bo one wyróżniają nas nie tylko na mapie Polski, alei całego świata. Jest to jedno z tych wydarzeń, które podkreśla wyjątkowość naszego regionu, jego bogactwo kulturowe. Cerkiewna muzyka liturgiczna jest naszym lokalnym skarbem, który mamy obowiązek pielęgnować– mówił marszałek Artur Kosicki.
Jak przypomniał dyrektor przedsięwzięcia ksiądz Michał Niegierewicz, festiwal po trzech latach powrócił do terminu majowego – „radosnego, paschalnego okresu, kiedy wszystko budzi się do życia, napełnia duszę ludzką nadzieją i optymizmem”.
–Ten festiwal przez dziesięciolecia wypracował sobie miano markowego wydarzenia kulturalnego, znanego w kraju i poza granicami, wnosząc swój wkład do ogólnonarodowej skarbnicy kultury. Jest on wizytówką naszego miasta i regionu– mówił ksiądz Niegierewicz.
Tydzień muzyki cerkiewnej
W czasie dwóch dni przesłuchań (czwartek-piątek) usłyszymy 18 chórów z Polski, Rumunii, Litwy, Finlandii, Serbii i Łotwy. Zabraknie artystów z Rosji i Białorusi. Nie udało się też zaprosić chórów z Ukrainy. Oprócz tego organizatorzy przygotowali bogatą ofertę wydarzeń towarzyszących. Będzie to m.in. wystawa ikon Ewy Marii Adamskiej oraz tradycyjny koncert plenerowy „Uczta folklorystyczna” w Amfiteatrze Miejskim w Hajnówce.
Laureatów 42. MFHDMC poznamy w sobotę. Koncert galowy odbędzie się w niedzielę wieczorem.
W trakcie uroczystości inauguracyjnych tradycyjnie wręczono nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego – otrzymują je osoby szczególnie zasłużone dla kultury duchowej prawosławia i jedności chrześcijan.
W poniedziałkowym koncercie wzięli udział m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, senatorzy Marek Komorowski i Jacek Bogucki, wojewoda Bohdan Paszkowski i jego zastępczyni Bogusława Szczerbińska, wicestarosta białostocki Roman Czepe.
Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbywa się z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski oraz pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej.
Anna Augustynowicz
fot.: Krzysztof Duszyński
| podlaskie.eu/kultura