Wakacje się zaczęły, więc proponuję wycieczkę rowerową po najbliższych okolicach Augustowa. Za przewodników będą poeci. W czasach dosyć trudnych, bo po zarazie a przed kolejną zarazą, do tego z wojną przy jednej granicy i zakusami przy kolejnej, w świecie jakby wyjętym z Hitchcocka, myślę, że przyda się odrobina humoru czy absurdu poetyckiego, ale również i liryki. Gdy życie jest lub wydaje się nam zbyt sztywne, pośmiejmy się bądź zamyślmy się na chwilę nad czymś innym, niż to, co nam proponuje natarczywie świat. Koniecznie na kocyku rozłożonym na trawie i z kotem na kolanach. Lekturę obowiązkowo popijając herbatą. Wierzę, że trzymane na kolanach koty świetnie poradzą sobie z kocią epidemią. Lepiej może nawet od nas samych.
Na przejażdżkę proponuję zabrać ze sobą, którąś z książek poetyckich wydanych przez Jamiński Zespół Indeksacyjny, a najlepiej obie. Szczególnie mam na myśli wydany w maju br. tomik limeryków zatytułowany „Herbat wielbicielka rodowodem z Jamin”. Składają się na niego limeryki niegdyś przeczytane w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej APK w Augustowie na Niedzielnych Pogwarkach Poetyckich przy Herbatce. W swojej większości mówią o Augustowie i okolicznych miejscowościach. Publikacja zawiera 41 wierszy autorstwa: Waldemara Pawła Pieńkowskiego, Leonardy Szubzdy, Józefy Drozdowskiej, Krystyny Gudel, Celiny Mieńkowskiej, Piotra Waldemara Wiśniewskiego (z jego limeryku został zaczerpnięty tytuł dla książki), Zofii Wróblewskiej, Krystyny Walickiej i Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej w oprawie graficznej Krzysztofa Zięciny. Do tekstu dołączam pięć przykładowych „drobnostek” poetyckich napisanych przez Urszulę Krajewską-Szeligowską, Leonardę Szubzdę, Krystynę Walicką, Waldemara P. Pieńkowskiego i Piotra W. Wiśniewskiego.
Drugą książką jest wydany cztery lata temu tomik „Dawne przedmieścia Augustowa. Wiersze”. Znajdują się w nim utwory Ireny Batury, Krystyny Walickiej, Celiny Mieńkowskiej, Bożeny Klimaszewskiej, Jana Saczki, Leonardy Szubzdy, Piotra Waldemara Wiśniewskiego, Józefy Drozdowskiej, Anny Moczek, Barbary Gałczyńskiej, Urszuli Sieńkowskiej-Cioch, Czesława Kowalewskiego i Krystyny Gudel. Na okładce zaprojektowanej przez Krzysztofa Zięcinę znajduje się ilustracja Renaty Rybsztat.
Obie książki zredagowały Leonarda Szubzda wraz z Józefą Drozdowską, której autorstwa są również zdjęcia z podaugustowskich miejscowości, będących niegdyś przedmieściami Augustowa, zamieszczone we wkładce do książki z wierszami. Podaję również detektywistyczny wiersz wakacyjny miłośniczki kryminałów Urszuli Sieńkowskiej-Cioch.
Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagali przy powstaniu książek, w tym Reginie Kantarskiej-Koper oraz ich wydawcy, czyli Jamińskiemu Zespołowi Indeksacyjnemu. Dziękuję także autorom (limeryków, wierszy, ilustracji) i Miejskiej Bibliotece Publicznej APK w Augustowie za możliwość zaistnienia Niedzielnych Pogwarek Poetyckich przy Herbatce, w tym szczególnie Annie Oleksy, z którą przygotowywałyśmy i prowadziłyśmy spotkania. Zachęcam do lektury.
Józefa Drozdowska