Po niemal 90 dniach funkcjonowania strefy buforowej na granicy polsko-białoruskiej liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o 64 proc., co jest potwierdzeniem zasadności i skuteczności działania strefy. W związku z tym, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał rozporządzenie, które przedłuża o kolejne 90 dni czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi. Regulacja zacznie obowiązywać od środy, 11 września br.
„Strefa przyniosła konkretne, dobre rezultaty. Jest ona przede wszystkim wymierzona w przemytników ludzi, którzy podejmują osoby przerzucane przez granicę
– powiedział minister Tomasz Siemoniak, uzasadniając decyzję o przedłużeniu strefy buforowej.
Na granicy polsko-białoruskiej wzrasta presja migracyjna, która jest sztucznie wywoływana przez władze w Mińsku. To element działań hybrydowych, które mają zdestabilizować Polskę i inne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Władze Polski podejmują konkretne działania, by przeciwdziałać temu zjawisku. Efektem jest przedłużenie obowiązywania czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Białorusią.
Liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o 64 proc.
Obowiązujące do tej pory regulacje pokazały, że strefa buforowa spełnia swoje zadanie. Znacząco spadła liczba prób nielegalnego przedostania się do Polski. Czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi obowiązuje od 13 czerwca br.
W tym czasie – od 13 czerwca do 9 września br. – Straż Graniczna odnotowała 6 130 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Natomiast w analogicznym okresie poprzedzającym wprowadzenie strefy takich prób było 17 030. Tym samym liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła o 64 proc.
Ponadto w okresie od 13 czerwca do 9 września br. funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej na terenie całego oddziału zatrzymali w sumie 71 kurierów.
Dostęp do strefy dla przedstawicieli mediów
SG wydała do tej pory 158 zgód na przebywanie w strefie buforowej, w tym 97 to zgody wydane przedstawicielom mediów. Najwięcej zgód dotyczyło Białowieży (66) oraz Dubicz Cerkiewnych (44).
23 zgody wydano przedstawicielom międzynarodowej organizacji pozarządowej. 9 przepustek wydano Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Zasięg strefy ograniczony do minimum
Poprzednie rozporządzenie MSWiA wprowadziło czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi, obowiązujący od 13 czerwca do 10 września 2024 r. Nowa regulacja przedłuża ten zakaz o kolejne 90 dni. Obszar strefy objętej zakazem nie ulegnie zmianie w stosunku do obszaru określonego w obowiązującym rozporządzeniu.
Strefa objęta zakazem przebywania, podobnie jak do tej pory, obejmuje długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze.
Na odcinku 44,55 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej. Natomiast na odcinku 16,12 km położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.
Teren strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych. Chodzi o to, by skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową.
Bezpieczeństwo funkcjonariuszy i żołnierzy
Wprowadzone rozwiązania zapewniają nie tylko nienaruszalność granicy państwowej. Poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych zagwarantują bezpieczeństwo zarówno osobom postronnym, a także funkcjonariuszom i pracownikom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom.
Strefa buforowa ogranicza też aktywność grup przemytniczych ułatwiających proceder nielegalnej migracji. Istotna jest także kwestia prac związanych z modernizacją zapory stałej oraz bariery elektronicznej.
Przedłużenie zakazu przebywania w obszarze bezpośrednio przyległym do granicy państwowej pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo przedstawicieli oraz pracowników wykonujących prace techniczne, a także osób postronnych mogących znaleźć się w tym rejonie. To również wypełnienie zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej.