18 października już po raz szesnasty odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Świętego Jana Pawła II organizowany przez Zespół Szkół Technicznych w Augustowie.

W konkursie udział wzięli uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu augustowskiego. Nagrody w tegorocznej edycji zostały ufundowane przez Zarząd Powiatu w Augustowie.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

***

Szczegółowe informacje o przebiegu konkursu ze strony ZST.

Frazy powołane do świętości

W niebie nie istnieje pojęcie czasu. Tam wszystko trwa wiecznie. Kto nie wierzy, niech spyta w modlitwie Karola „Lolka” Wojtyłę, który od szesnastu lat patronuje „Powiatowemu Konkursowi Recytatorskiemu Poezji i Prozy świętego Jana Pawła II„. Organizowany on jest od początku w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Ignacego Prądzyńskiego w Augustowie i wciąż cieszy się popularnością, mimo że twórczość Wojtyły, tak bardzo zanurzona w metafizyce, wymaga od uczestników dużych umiejętności interpretacyjnych. Młodzież wzięła więc do serca prośbę Jana Pawła II, który wołał: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

Uczestnicy konkursu. Fot. ZST w Augustowie

Szesnastoletnia tradycja Konkursu uświadamia, jak wielu uczestników mówiło słowami świętego Jana Pawła II w salce teatralnej i jak bardzo zmieniła się wokół nas rzeczywistość. Jeśli kiedyś była moda na gimnastykę, bieganie i maszerowanie, to teraz jest moda na fitness, jogging i nordic walking. Nowomowa coraz zachłanniej wdziera się do języka, którym posługujemy się na co dzień. Mąż i żona coraz częściej stają się partnerami, mama – osobą karmiącą, prowokacje – performancem, a uczennice i uczniowie – osobami uczniowskimi. Młodzież, która rankiem 18 października br. pojawiła się w ZST na Konkursie Recytatorskim, nie miała jednak żadnych wątpliwości, że chciałaby mówić słowami świętego. Świętość to przecież największa wartość ludzkiego życia, to „moda”, która jest nieprzemijalna.

Początek Konkursu rozpoczął się, zgodnie z tradycją, od łopotu gołębich skrzydeł przy oknach sali teatralnej. I choć Zespół Szkół Technicznych nie jest Pałacem Arcybiskupów Krakowskich, to w sercu można było usłyszeć echo słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych ze słynnego okna papieskiego w Krakowie: „Jakby kto pytał – Franciszkańska 3”. W piątkowy ranek nie było jednak do końca wiadomo, czy znajdujemy się jeszcze przy Franciszkańskiej 3 czy już przy Tytoniowej 6 w Augustowie.

Po wysłuchaniu wszystkich deklamacji wiadomo jednak było, komu przypadnie I nagroda. Jury, w którego składzie zasiedli Dorota DzieniszewskaErazm Stefanowski i Tomasz Choroszewski, uznało jednogłośnie, że bezkonkurencyjną okazała się interpretacja utworu „Objęta nowym czasem”, zaprezentowana przez Julię Smoleńską. Uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii i Polaków na Świecie poruszyła serca jurorów wyznaniem iście miłosnym:

„o Twoim wzroku nie mówiłam niczego ludziom
Przecież skupienie Twoje nie ustanie we mnie nigdy-
ja tylko wzbiorę ku niemu i kiedyś tak się z nim zżyję,
że stanę w nim cicho jak rzeka uniesiona przezroczystym
– choć ciało moje zostanie”.
Milczenie, choć jest rozmową tych, którzy się kochają, ostatecznie ustąpiło miejsca chęci podzielenia się ze światem radością z przyszłego zjednoczenia ze Stwórcą: „A wówczas otworzę mą pieśń i pojmę z niej każdą głoskę”.

Drugą nagrodę otrzymał Mikołaj Czerwiński, także z II LO, za interpretację wiersza „Uwielbiam cię…”. Utwór, w którym znalazło się obok siebie kruche i delikatne siano wonne oraz harde, surowe drzewo, kryjące „Jego barki w krwawych okiściach.”, ukazał zarówno skalę emocji z poszczególnych wersów, jak i umiejętności recytatora, z których doskonała intonacja była jednym z wielu walorów.

III nagrodę otrzymały ex aequo Aleksandra Rokita z I LO za interpretację „Późniejszego rozpamiętywania spotkania” oraz Wiktoria Kulmacz z II LO za „Mysterium Meum Mihi”.

Wyróżnienie z kolei otrzymał Kacper Ciężkowski z II LO oraz Jan Frąckiewicz z ZST.  

Nagrody książkowe dla laureatów ufundował Zarząd Powiatu w Augustowie, zaś szczególne podziękowania należą się pomysłodawcom i organizatorom Konkursu: szkolnej pedagog Dorocie Dzieniszewskiej i dyrektorowi szkoły Maciejowi Oleksemu, a także opiekunom młodzieży: Dorocie Prokop , która przygotowała młodzież z ZSO i II LO oraz Małgorzacie Dębickiej z ZST.

Szesnastoletnia  tradycja Konkursu „Poezji i Prozy świętego Jana Pawła II”, potwierdziła, że wśród społeczności powiatu są osoby, które wciąż chcą otaczać się tym, co prawdziwe, dobre i piękne, i którym zależy na przyjaźni z Janem Pawłem  II.

Starotestamentowe Boże przynaglenie „Bądźcie świętymi, ponieważ Ja jestem święty!”, jest więc aktualne, i co ważniejsze, wciąż znajduje odzew wśród młodzieży.

Do zobaczenia zatem na przyszłorocznym Konkursie!

Erazm Stefanowski