WSA: Radny ma prawo do uzyskiwania informacji organów jednostki samorządu terytorialnego, jednak odmowa udzielenia odpowiedzi na zadane przez niego pytanie nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.
Białostocki sąd administracyjny rozstrzygnął sprawę, u podstaw której leży jedno z najbardziej podstawowych uprawnień radnego. Reprezentując społeczeństwo, ma on bowiem uznane i zasługujące na respektowanie prawo żądania udzielenia szeregu informacji, wglądu do materiałów dokumentujących działalność jednostki, czy wstępu do pomieszczeń, w których takie informacje się znajdują, o ile nie narusza przy tym dóbr osobistych innych osób.
Trudności pojawiają się jednak wtedy, gdy na złożone zapytanie radny nie uzyska odpowiedzi. W opisywanym przypadku, skarżący radny podniósł, że organ dopuścił się bezczynności poprzez nieudzielenie wnioskowanej informacji i odesłanie do innych instytucji.
Jak zauważył Sąd, pomimo dość zrozumiałych intencji radnego, jego skarga nie mogła zostać rozpatrzona, gdyż nie pozwalały na to przepisy ustanawiające właściwość sądów administracyjnych – nieprzekraczalne ramy działalności tych instytucji. W sprawach wykonywania mandatu radnego po obu stronach występują organy władzy publicznej, toteż w sytuacji, gdy nie ma wyraźnego przepisu określającego właściwość sądów administracyjnych do rozstrzygania sporów w tym zakresie – domniemywanie ich właściwości nie jest dopuszczalne.
Przepisy ustaw regulujących działanie sądów administracyjnych nie przewidują również sądowej kontroli w przypadku sporów wynikłych na podstawie art. 21 ust. 2a ustawy o samorządzie powiatowym. Dodatkowo, sam przepis tego artykułu, przywołany przez skarżącego, nie przewiduje sankcji nakładanych na organ w razie nieudzielenia żądanej informacji.
Tym samym, skarga radnego została uznana za niedopuszczalną i w związku z treścią art. 58 § 1 pkt 1 p.p.s.a, została odrzucona.
Postanowienie WSA w Białymstoku z 27 listopada 2024 r.
Źródło: CBOSA
|Bart.